Konya Ilgın'da MEVKA destekli 'Sıfır Atık' peojesi

Konya Ilgın'da MEVKA destekli 'Sıfır Atık' peojesi

Konya Ilgın'da israfın önlenmesi için örnek çalışma. Sıfır Atık Planlaması kapsamında Ilgın Belediyesi ve Mevlana Kalkınma Ajansı arasında Sıfır Atık Planlaması Teknik Destek Protokolü imzalandı

Konya'nın Ilgın ilçesinde israfın önlenmesi ve temiz bir çevre için çalışma başlatıldı. İsrafın önlenerek ülke ekonomisine katkı sağlanması ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılması hedefiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı Sıfır Atık Projesi'ne Ilgın Belediyesi de destek vermeye devam ediyor.

Sıfır Atık Planlaması kapsamında Ilgın Belediyesi ve Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) arasında Sıfır Atık Planlaması Teknik Destek Protokolü imzalandı.

i.jpg

İmza töreninde açıklama yapan Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, şunları kaydetti:

"İsrafın önlenmesi, doğal kaynaklarımızın daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrılarak geri dönüşüme kazandırılması noktasında mevcut sistemi daha düzenli, sistemli ve uygulanabilir bir temele oturtmak amacıyla Mevlana Kalkınma Ajansına sunmuş olduğumuz projemiz kabul edildi ve protokolü MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı ile imzaladık.

Sıfır Atık Yönetim Sistem Planı kapsamında Ilgın'ın mevcut durum tespit çalışması yapılması, mevcut durum tespitlerine dayalı çözüm önerilerinin geliştirilmesi sağlanacak. Ayrıca Sıfır Atık yönetiminde kullanılacak ekonomik araçların kumbara, konteyner ve benzeri ekipmanlar ve ihtiyaçların belirlenip planlaması yapılacak. Bu sayede şehrimizin sıfır atık sistem uygulanması, haritalaması ve nihai raporlandırması ortaya çıkacak."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.