Konya ekonomisi için kritik gelişme! Kapılar açıldı

Konya ekonomisi için kritik gelişme! Kapılar açıldı

Koronavirüs salgınıyla birlikte tüm dünyada olduğu gibi Konya iş dünyası da büyük bir sıkıntı içine girmişti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, son yaptığı açıklamayla müjdeli haberi verdi.

Dünyaya diz çöktüren koronavirüs salgını nedeniyle dünyada ticaret bazı sektörler haricinde durma noktasına geldi. Tüm dünya devletleri önlemler kapsamında kapattığı kapıları ise açmaya başladı.
Konya’nın beklediği müjdeli haber ise Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan geldi.

Konya’nın en çok ihracat yaptığı ülke olan Irak kapılarını açma kararı aldı. Her ay açıklanan ithalat-ihracat rakamlarında Konya için cansuyu niteliğinde olan Irak kapısı açılmasıyla Konya iş dünyasının tekrar eski günlerine dönmesi bekleniyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Irak ve İran üzerinden gerçekleşen ticarette büyük öneme sahip olan Habur ve Gürbulak sınır kapılarına ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Pekcan, dün müjdesini verdiği açılış haberinin bugün gerçekleştiğini bildirdi.

PEKCAN: İKİ SINIR KAPISI AÇILDI

Bakan Pekcan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisi nedeniyle bir süredir kapalı olan başta Habur ve Gürbulak olmak üzere İran ve Irak'a açılan gümrük kapılarımız uluslararası yük taşımacılığına yeniden açıldı.
Pekcan açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

* Kovid-19 ile mücadelede tüm dünyada bulaşın yayılım hızının düşmesi, Irak ve İran’da pandeminin etkilerinin azalmış olması sebebiyle daha önce bu ülkelere yönelik uygulanan kısıtlamalar kaldırılmıştır.

* Böylece, diğer gümrük kapılarımızda uygulanmakta olan sağlık ve güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle ticari araç giriş-çıkışlarına yeniden izin verilecektir.

* Türkiye’nin önemli ticaret ortakları olan Irak ve İran’a açılan gümrük kapılarımızın uluslararası yük taşımacılığına yeniden açılması ile birlikte, ticaretimizin aksamaması için devreye alınmış olan “temassız ticaret” uygulamasına da son verilecektir.

* Söz konusu kararın ihracatçılarımıza, nakliyecilerimize, ulaştırma sektörümüze ve tüm ticaret camiamıza hayırlı olmasını dilerim.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler