Konya Büyükşehir 700 bin metrekare araziye aspir ekti! Geliri sosyal yardımlara gidecek

Konya Büyükşehir 700 bin metrekare araziye aspir ekti! Geliri sosyal yardımlara gidecek

Konya Büyükşehir 700 bin metrekare araziye aspir ekimi yaptı. Bölgede ilk defa tarımsal drone teknolojisini kullandıklarını belirten Başkan Altay, aynı arazide geçen yıl ürettikleri arpayı Kastamonu’da sel felaketinden hayvancılara gönderiklerini söyledi

Konya Büyükşehir Belediyesi, Çomaklı Mahallesi’nde mülkiyeti kendisine ait 700 bin metrekare araziye bu yıl da aspir ekimi yaptı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bitkinin gelişim dönemlerine göre traktör ile araziye girildiğinde oluşan zararı ortadan kaldırmak adına bölgede ilk defa tarımsal drone teknolojisini kullandıklarını açıkladı.

GEÇEN YIL ÜRETİLEN ARPA SEL MAĞDURU HAYVANCILARA GİTMİŞTİ

Konya Büyükşehir Belediyesi, tarıma ve tarım projelerine desteğini sürdürürken atıl arazileri de üretime kazandırıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, mülkiyeti Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Meram Çomaklı Mahallesi’ndeki 700 bin metrekare araziye geçtiğimiz yıl arpa ekimi yaparak elde edilen ürünü Kastamonu’da sel felaketinden etkilenen hayvan üreticilerine gönderdiklerini hatırlattı.

BU YIL DA GELİRİ SOSYAL DESTEKLERE GİDECEK

Bu yıl aynı arazide aspir bitkisini yetiştirerek hem bölgeye yeni bir bitkiyi tanıttıklarını hem de ülkemizdeki yağ açığına ve ekonomiye katkı sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Altay, “Bu alanda konusunda uzman ziraat mühendislerimizin kontrolünde ekim, gübreleme ve yabancı otlarla mücadele yapıldı. Buradaki çalışmalarımızda bitkilerin kritik dönemlerinde verimlerine doğrudan etki edilmesi gibi avantajı olan tarımsal drone teknolojisini kullanıyoruz. Bitkinin gelişim dönemlerine göre traktör ile araziye girildiğinde oluşan zararı ortadan kaldırıyoruz hem de bölgeye ilk defa tarımsal drone teknolojisini tanıtmış oluyoruz. Ekilen ürünlerin hasadı yapıldıktan sonra elde edeceğimiz geliri inşallah yine sosyal desteklemelerde kullanacağız” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler