Konya 52 şehre bağlanacak

Konya 52 şehre bağlanacak

YHT hatları Türkiye'nin 11 ilini birbirine bağlarken, 2053 Ulaştırma Master Planı çerçevesinde 52 il daha birbirine bağlanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yüksek hızlı tren (YHT) hatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Uraloğlu, ilk olarak Ankara-Eskişehir yüksek hızlı tren hattının 13 Mart 2009 yılında hizmete girdiğini hatırlatarak, “Türkiye, yüksek hızlı tren teknolojisi kullanan dünyada 8, Avrupa'da ise 6. ülke konumuna yükseldi” dedi.

YHT hatları 11 ile doğrudan hizmet veriyor

Uraloğlu, yüksek hızlı tren hatlarının 11 ile doğrudan, 9 ile de bölgesel ve otobüs bağlantısıyla hizmet verdiğini söyledi. YHT'nin doğrudan geçtiği illerin nüfusunun yaklaşık 30 milyon olduğu bu rakamın Türkiye nüfusunun yüzde 35' inin yaşadığı 11 ilden yüksek hızlı tren hattının geçtiğini söyledi.

ag.jpg

YHT ile 52 il daha birbirine bağlanacak

Açıldığı günden itibaren hızlı, konforlu ve güvenli yolculuğuyla ön plana çıkan yüksek hızlı trenlerin vatandaşlarımızın beğendiğini ve tercih ettiğini ifade eden Uraloğlu, "Yüksek hızlı trenler, mesafeleri kısaltarak vatandaşımızın hayatını kolaylaştırıyor. Yüksek hızlı tren hatlarımızı yaygınlaştırmak için çalışmalarımız hız kesmeden sürdürüyoruz. 2053 Ulaştırma Master Planı çerçevesinde YHT hatlarıyla 52 ilimizi daha birbirine bağlayacağız. Ankara-Afyonkarahisar-İzmir ile Ankara-Bursa YHT Hatlarında yapım çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

YHT'ler Türkiye'yi demir ağlarla örüyor

Uraloğlu, Türkiye'nin demiryolu ağını yaygınlaştırmak için çalıştıklarını belirterek, "YHT hatlarımızın yanı sıra, bölgesel ve şehir içi raylı sistemlerimizi de geliştirmeye devam ediyoruz. 2053 Ulaştırma Master Planı çerçevesinde, Türkiye'nin demiryolu ağ uzunluğunu 25 bin kilometreye çıkaracağız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler