Konutta vergi indirimi olacak mı, olmayacak mı?

Konutta vergi indirimi olacak mı, olmayacak mı?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konutta KDV indirimi olmayacak mı dedi? AK Parti milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Vedat Demiröz KDV indirimi müjdesi vermedi mi?

Konut sektörüne teşvik var mı? Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konutta KDV indirimi olmayacak mı dedi? AK Parti milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Vedat Demiröz KDV indirimi müjdesi vermedi mi? Konut sektörüne teşvik var mı?

İnşaat sektörüne teşvik ve KDV indirimi gibi konulara yönelik bazı gazetelerde yer alan haberlere ilişkin Maliye Bakanı Şimşek, konut sektöründe herhangi bir KDV indirimine gidilmeyeceğini söyledi. Şimşek, konut stokunu eritmek için bir çalışma içinde olmadıklarını vurgulayarak, bu noktada inşaat sektörüne herhangi bir teşvikin ve oranların üzerinden bir indirimin gündemlerinde olmadığını belirtti.

TBMM Plan Bütçe Kom. Söz. Demiröz: Konutta vergi inebilir

AK Parti milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Vedat Demiröz, konut stokuna çözüm bulmak için yapılacak bir düzenleme ile Haziran 2015'e kadar konutta vergilerin inebileceğini söylemişti.

Haber Türk Gazetesi'nin haberine göre, Dubai'de düzenlenen gayrimenkul fuarında açıklamalarda bulunan Demiröz, konut stokunun artması üzerine yüzde 18 ile yüzde 8'lik vergi oranlarında indirim sağlanabileceğini söyledi.

Demiröz, konut sektöründe yaşanan yavaşlamanın Türkiye'nin büyüme rakamlarını olumsuz etkilediğini belirterek, "Daha önce mevcut konut stoklarının eritilebilmesi için bu sektöre yönelik uygulanan KDV'nin azaltılması söz konusu olmuştu. Bugünkü ortamda aynı şekilde yeni bir girişimin tekrar başlatılması artık bizim üzerimize farz olmuştur...İnşaat sektörünün önünün açılması için çalışmalar yapıp bunları sunacağız" dedi.

Yapılacak çalışmaya hem vergi hem de devlet harçları açısından bakılabileceğini belirten Demiröz, "Stok için belli bir tarih belirlenir. Ya 2014 sonuna kadar ya da 30 Haziran 2015'e kadar satılacak projelerdeki konutların KDV oranlarının yüzde 8 ya da yüzde 1'e dek düşürülmesini kapsayacak bir düzenleme olabilir. Çünkü daha önce 2009 yılında bu tür bir uygulama olmuş, konut stokları belli oranda eritilmişti" dedi.

>>> İLGİLİ HABER: TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu sözcüsü Vedat Demiröz konutta vergi müjdesi mi verdi?

Önceki ve Sonraki Haberler