Konut Fiyatlarını Uçuracak Gelişme: Rapor İstenmeyecek

Konut Fiyatlarını Uçuracak Gelişme: Rapor İstenmeyecek

Vatandaşlık talebi dışında yabancı satışlarında artık değerleme raporu istenmeyecek. Taşınmaz yatırımı yoluyla Türk vatandaşlığı kazanmak isteyenler hariç.

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı'nın verdiği bilgilere göre, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te önemli bir değişiklik yapıldı. 13 Haziran 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe giren düzenlemeye göre, vatandaşlık talebi dışında yabancı satışlarında değerleme raporu istenmeyecek.

Düzenleme öncesinde yabancı gerçek kişilerin alıcı olduğu işlemlerde taşınmaz değerleme raporu düzenlenmesi zorunluydu. Bu durum, özellikle Antalya gibi yabancılara konut satışında öncü illerde bürokrasiyi ve maliyetleri artırıyordu.

Değerleme Raporundan İstisna Tutulan Satışlar:

  • Taşınmaz yatırımı yoluyla Türk vatandaşlığı kazanmak amacıyla yapılan satışlar
  • Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve bunların iktisadi teşebbüsleri, müesseseleri, iştirak ve bağlı ortaklıkları ve bunların iştirakleri ile bunların hasılat paylaşım sözleşmeleri kapsamında yapılan satış veya satış vaadi işlemleri
  • Gayrimenkul yatırım ortaklıkları tarafından yapılan satış veya satış vaadi işlemleri

iha-20240615aw228502-1.jpg

Taşınmaz Değerleme Raporu Aranmaya Devam Edecek:

  • Yukarıda belirtilen istisnalar dışında kalan tüm yabancı satışlarda
  • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı'nın gerekli gördüğü durumlarda

Antalya Yabancılara Konut Satışında İlk Sırada:

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı'nın açıkladığı verilere göre, 2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde yabancılara yapılan konut satışlarının toplamda 9 bin 21 adet olduğunu ifade eden Özelmacıklı, "Bu yılın ilk beş ayında illerimize göre yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırada 3 bin 275 satış ile Antalya ilk sırada yer aldı. Antalya'yı 3 bin 128 satış ile İstanbul takip ederken, Mersin'de 826 konut satıldı. Ankara sıralamada 221 ile dördüncü sırada yer aldı. Yalova 210 satışla beşinci, Bursa 207 satışla altıncı, İzmir ise 158 satışla yedinci sırada. Bu illerimizi 150 satış ile Kocaeli, 134 satışla Aydın ve 121 satışla Trabzon takip etti. Toplam konut satışları içinde aynı dönemde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 1,9 olarak gerçekleşti" dedi.

Bu değişiklik, yabancı yatırımcıların Türkiye'de gayrimenkul satın almasını kolaylaştırması ve yabancıya konut satışlarını artırması bekleniyor

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.