KMÜ'de sivil savunma eğitimi

KMÜ'de sivil savunma eğitimi

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından üniversite personeline yönelik sivil savunma...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından üniversite personeline yönelik sivil savunma eğitimi düzenlendi.

Karaman İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Eğitmeni Üzeyir Gönen, üniversite konferans salonunda düzenlenen eğitimde, yaşanan afetler sonrasında ilk 72 saatin çok önemli olduğu söyledi.

Afetlerde yapısal risklerin yanı sıra yapısal olmayan risklerin de iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Gönen, şunları kaydetti:

"Depreme karşı hazırlıkta binamız ve zemini ile ilgili alacağımız önlemlerin yanı sıra evimizde de bazı önlemler almamız gerekir. Eşyaların sabitlenmesi gibi evde alınacak basit tedbirler afet anında yaralanmaları önleyecektir. Hayatın tüm alanlarında oluşmuş ve oluşabilecek tehlike ve risklerin farkında olmak, gerekli tedbirleri alarak yaşamak, bireysel ve toplumsal sorumluluk almak, toplumsal güç birliği oluşturarak sorunun değil çözümün bir parçası olmak her bireyin sorumluluğudur."

Eğitime, öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı