Kızılaydan Endonezyalı afetzedeler için yardım konvoyu

Kızılaydan Endonezyalı afetzedeler için yardım konvoyu

Türk Kızılayı, bağışlarla temin ettiği barınma, gıda ve hijyen malzemelerinden oluşan 6 kamyondan oluşan yardım malzemesini Endonezyalı afetzedelere ulaştırdı- Türk Kızılayı Endonezya ekip başkanı Ali Akgül:- "Yardım paketlerinden yaklaşık 40 bin kişinin

PALU (AA) - ORHAN ONUR GEMİCİ - Türk Kızılayı, bağışlardan temin ettiği barınma, gıda ve hijyen malzemelerini Endonezya'daki afetten etkilenenlere ulaştırdı.

Türkiye, Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda 28 Eylül'de meydana gelen 7,5 büyüklüğünde deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinden etkilenen bölge insanının yaralarını sarmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Endonezyalı afetzedelerin barınma, gıda ve hijyen malzemesi ihtiyacını karşılamak için Türk Kızılayından iki personel, Palu'ya yaklaşık 850 kilometre uzaklıktaki Makassar'a gitti.

Türk Kızılay ekibi, afet bölgesinde insanların en çok ihtiyaç duyduğu malzemeleri düzenlediği kampanyadan elde ettiği bağışlarla temin etti.

Malzemeler daha sonra Endonezya Kızılhaçına ait bölgesel afet deposunda paketlendi.

Gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan yardım malzemelerinin yanı sıra 2 bin 500 branda ve 2 bin su bidonu da afetzedelere dağıtılacak.

Ayrıca Türk Kızılayı, bölgede iş birliği içerisinde hareket ettiği Endonezya Kızılhaçı personelinin kullanması için de 2 bin yağmurluk ve 5 bin maske temin etti.

Toplam bin gıda ve bin hijyen paketi ile diğer malzemelerin Palu'ya getirilmesi için 6 kamyon kiralandı.

Kamyonlara yüklenerek yola çıkan malzemelerin yarın Palu'da olması bekleniyor.

- En büyük sorun yardım akışının sağlanamaması

Türk Kızılayı Endonezya ekip başkanı Ali Akgül, yardım konvoyuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, afet sonrası yaşanan en büyük sorunun bölgeye yardım akışının sağlanamaması olduğunu söyledi.

Bölgede Endonezya Kızılhaç'ı ile çalışarak bu sorunun üstesinden geldiklerini ifade eden Akgül, ihtiyaç duyulan malzemeleri Makassar'dan temin ederek bölgeye sevk etmeye başladıklarını bildirdi.

Akgül, "Söz konusu yardım paketlerinden yaklaşık 40 bin kişinin faydalanmasını hedefliyoruz. Konvoyumuz bölgeye ulaştığında yine Endonezya Kızılhaçı ile birlikte belirlenen dağıtım noktalarında ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız. Türk Kızılayı olarak bölgedeki çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz." diye konuştu.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler