Kış geldi belirtiler arttı! Sinüzit nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kış geldi belirtiler arttı! Sinüzit nedir? Nasıl tedavi edilir?

Dr. Enver Ferruh İnan, burun tıkanıklığı, koyu akıntı, baş ağrısı, yüzde basınç hissi ve ağrı ile koku alma bozuklukları, ayrıca ateş, ağız kokusu ve öksürük gibi şikâyetlerle kendisini gösteren sinüzit hakkında bilgi verdi

Kış aylarının gelmesi ile birlikte sinüzit şikâyetleri arttı. Özel Büyükşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Enver Ferruh İnan, "Kafatasında burnun çevresinde bulunan ve sinüs denen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit denir. Sinüzit bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalara bağlı olabileceği gibi, alerjik veya toksik nedenlere bağlı da olabilir" dedi.

Sinüzit ile birlikte artan şikâyetlerden de bahseden Op. Dr. İnan, "Burun tıkanıklığı, koyu akıntı, baş ağrısı, yüzde basınç hissi ve ağrı ile koku alma bozuklukları görülebilmektedir. Ayrıca ateş, ağız kokusu ve öksürük gibi şikâyetlerde sinüzitle birlikte artış gösterebilir" dedi.

enver-ferruh-inan.jpg

SİNÜZİT TANI VE TEDAVİSİ İÇİN KBB HEKİMLERİNE BAŞVURULMALI

Sinüzit’in tanısı hakkında da bilgi veren Op. Dr. İnan, "Sinüzit tanısı KBB uzmanlarınca yapılan detaylı muayene, kan tahlilleri ve radyolojik inceleme gibi yöntemlerle konulabilmektedir. Tedavisi etkene yönelik olarak ve rahatlatıcı bir takım yardımcı ilaçlarla yapılmaktadır" diye konuştu.

SİNÜZİT TEDAVİ EDİLMEDİĞİ TAKDİRDE FARKLI KOMPLİKASYONLARA NEDEN OLABİLİR

Sinüzit’in küçümsenmemesi gereken bir rahatsızlık olduğunu belirten Op. Dr. İnan, ‘Sinüzit tedavi edilmediği takdirde menenjit, beyin apsesi, göz çevresi ve göz içende apseler, kemik iltihapları gibi daha tehlikeli komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu yüzden şikâyetleri olan hastaların vakit kaybetmeden KBB uzmanına başvurması gerekmektedir.’ diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.