Kırklareli'de, Gezi Parkı odaklı eylemlere ilişkin dava

Kırklareli'de, Gezi Parkı odaklı eylemlere ilişkin dava

Gezi Parkı odaklı eylemlere ilişkin ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet'' suçundan 2014 yılında verilen kararın Yargıtay 16. Ceza Dairesince bozulmasının ardından 95 sanık yeniden hakim karşısına çıktı

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'de, Gezi Parkı odaklı eylemlere ilişkin 2014 yılında 95 sanık hakkında verilen kararın Yargıtay 16. Ceza Dairesince usulen bozma kararı verilmesinin ardından sanıkların yargılaması yeniden başladı.

Kırklareli 2. Asliye Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet'' suçundan yargılanan 47 sanık ve avukatlar katıldı.

Kimlik tespitinin ardından, yapılan tebligatın ulaşmadığı ve duruşmaya katılmayan sanıklar tespit edilirken, katılan sanıkların savunmaları alındı.

Tutuksuz sanık A.Y, savunmasında, yargıtayın bozma kararına katılmadığını belirtti.

Hakkındaki suçlamayı kabul etmediğini ifade eden A.Y, önceki yargılamada hakkında beraat kararı verildiğini hatırlattı.

A.Y, ilk savunmalarının geçerli olduğunu söyleyerek beraatini istedi.

Duruşmada, diğer sanıklarda beraatini istediğini bildirdi.

Savunmaları alınmayan sanıklara tebligat yazılması ve savunmalarının tamamlanması gerekçesiyle duruşma 26 Eylül tarihine ertelendi.

Avukat Emrah Arslan, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Gezi Parkı davalarının Kırklareli'nde yeniden başladığını söyledi.

Türkiye'de hukuk garabeti oluştuğunu ileri süren Arslan, o dönemde 17 gün süren eylemlere katılan herkese ayrı ayrı dava açıldığını hatırlattı.

Davaların bir kısmının beraatle sonuçlandığını ve temyiz edilmeden kesinleştiğini anımsatan Arslan, bir kısım dosyaların da temyiz edilerek yapılan incelemenin ardından onandığını bildirdi.

95 sanığın bulunduğu dosyanın temyiz incelemesinde ise bozma kararı verilerek yeniden yargılamaya başlandığını kaydeden Arslan, davada usule aykırı durumların giderilmesi halinde herkesin yeniden beraat edeceğine inandığını belirtti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı