Karatay'daki tarihi cami ve mescitler restorasyon için incelendi

Karatay'daki tarihi cami ve mescitler restorasyon için incelendi

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Konya Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, ilçedeki Selçuklu, Osmanlı ve sonraki dönemlere ait tarihi cami ve mescitleri yerinde inceledi.

Konya'nın merkez Karatay İlçe Belediye Başkanı Hasan Kılca, Konya Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç ile birlikte ilçede bulunan Selçuklu, Osmanlı ve sonraki dönemlerde inşa edilen tarihi cami ile mescitlerde incelemelerde bulundu. Başkan Hasan Kılca ve Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, söz konusu tarihi yapıların mevcut durumunu değerlendirerek, yapılması planlanan restorasyon, düzenleme ve yenileme çalışmaları hakkında istişarede bulundular.

Karatay'daki tarihi cami ve mescitler restorasyon için incelendi

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, tarih boyunca cami ve mescitlerin sadece ibadet ve devlet hizmeti veren alanlar olmadığını, aynı zamanda eğitim, sosyal, siyasal ve kültürel hizmetlerin önemli merkezleri olduklarını belirtti. Başkan Kılca, bu tarihi yapıların her birinin, medeniyetin maddi unsurları olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Bu mirasa sahip çıkmanın ve gelecek nesillere aktarmanın hepimizin sorumluluğunda olduğuna inanıyoruz" dedi.

Karatay'daki tarihi cami ve mescitler restorasyon için incelendi

Karatay Belediyesi olarak, tarihi ve kültürel mirası koruma misyonları doğrultusunda projeler geliştirdiklerini belirten Kılca, "Bu kapsamda üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Ecdadımızdan, tarihimizden bizlere miras bu yapıları koruyup geleceğe aktarmak için çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Başkan Hasan Kılca ve Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, bu tür çalışmaların, coğrafyanın tarihi ve kültürel zenginliğine katkı sağlamak adına önemli olduğunu vurgulayarak, iş birliği ve dayanışma içinde hareket etmeye devam edeceklerini belirttiler.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler