Karaman'da yabancı öğrencilere Türkçe öğretilecek

Karaman'da yabancı öğrencilere Türkçe öğretilecek

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile Yunus Emre Enstitüsü arasında "Uluslararası Öğrencilere Türkçe Öğretimi" için protokol...

KARAMAN (AA) - Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile Yunus Emre Enstitüsü arasında "Uluslararası Öğrencilere Türkçe Öğretimi" için protokol imzalandı.
KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, protokol öncesi yaptığı konuşmada, KMÜ'de 100 civarında uluslararası öğrencinin öğrenim gördüğünü belirti.
Üniversitenin uluslararası öğrenci sayısını çok daha yukarılara çıkarmak için projeler geliştirdiklerini ifade eden Akgül, şunları kaydetti:
"Ancak aslolan üniversitelerimizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere Türkçeyi tam ve doğru olarak öğretebilmek ve onları eğitimli bireyler olarak mezun etmenin yanı sıra birer kültür elçisi olarak ülkemizden uğurlamaktır. Yunus Emre Enstitüsü ile imzalamış olduğumuz protokol, üniversitemizdeki uluslararası öğrencileri Türkçemizin dil varlığına ve milletimizin anlam dünyasına dahil etmek adına atılmış önemli bir adımdır."
Daha sonra Akgül ile Yunus Emre Enstitüsü Kurumsal İletişim Müdür Vekili Mevlüt Peker arasında protokol imzalandı.
Protokol çerçevesinde KMÜ'de öğrenim gören uluslararası öğrenciler için Türkçe Yaz Okulu düzenlenecek.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı