Karaman’a kültür turları turizm gelirlerini artıracak

Karaman’a kültür turları turizm gelirlerini artıracak

Karamanlı yatırımcı Hasan Bulut, "Konya'ya 3 milyon, Aksaray'a 900 bin ve Nevşehir'i 1 milyon 800 bin turist ziyaret etmiş. Projemiz 2-3 günlük paket programlarla Karaman'da kültür turları başlatacak bir yatırımdır" dedi

Karamanlı yatırımcı Hasan Bulut, hayata geçirecekleri birbirini destekleyen projeleri düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Bulut, birbirinin önünü açan bütüncül farklı projelerle Karaman'ın turizmi ve sosyo-kültürel yaşamına ciddi katkı verileceğini kaydetti.

Karaman'ın sürdürülebilir turizm çerçevesinde büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Bulut, "Bu projemiz, hedef gruplarımıza yönelik yapacağımız 2-3 günlük paket programlarla Karaman'da kültür turları başlatacak bir yatırımdır. Çarpan etkisi ile turizm çeşitlendirilmesi yanında diğer sektörlerinde önünü açacak ve gelişmelerini sağlayacaktır. Karaman'ın Turizm katma değerinden daha çok pay alarak ekonomisine, istihdamına ve tanıtımına doğrudan katkı verecek bir yatırımdır. Bu nedenle şirket olarak hedefimiz memleketimiz Karaman'a çok sayıda turisti çekmektir" dedi.

"KARAMAN'IN TURİZMİNİ CANLANDIRACAK PROJELERE START VERDİK"

Pandemi yasakları nedeniyle 2018 yılını baz aldığımızda Karaman'a kendi gurbetçilerimizde dahil olmak üzere 80 bin kişinin geldiğini belirten Bulut, "Çevremizdeki komşu illere baktığımız da ise aynı yıllar içerisinde Konya'ya 3 milyon, Aksaray'a 900 bin ve Nevşehir'i 1 milyon 800 bin turist ziyaret etmiş. Her yılda bu illerimizin turist sayısı artmaya devam etmektedir. Bir Karamanlı projeci ve yatırımcı olarak yaptığımız ihtiyaç analizi çalışmalarımızdaki araştırmalar ve tespitlerde şehrin ciddi anlamda sürdürülebilir bir yapıda turisti tutacak, yani gezginin konforuna hitap edecek alternatif aktivite ve alternatif konaklama altyapı tesislerine ihtiyacı olduğunu belirledik" diye konuştu.

Karaman'ın yabancı turisti çekebilecek ciddi anlamda kültür, tarih, inanç, gastronomi, karavan ve çadır turizmi potansiyeli bulunduğuna dikkat çeken Bulut, "Tüm Karamanlının ortak hedefi olan Karaman'ın turizmin katma değerinden daha fazla pay alması için bizlerde bu anlamda nasıl memleketimize bir fayda sağlarız noktasında bütüncül sürdürülebilir projeler hazırladık. Şimdi bu projeleri tek tek yapmaya başladık. İncelediğimizde Karaman'ın yabancı turisti çekebilecek ciddi anlamda kültür, tarih, inanç, gastronomi, karavan ve çadır turizmi potansiyeli var" dedi.

"ORTAK HEDEF, KARAMAN'A YILDA 1.5 MİLYON TURİSTİ ÇEKEBİLMEK OLMALI"

Yaptıkları yatırımlar sayesinde şehrin turist çekmeye başlayacağını anlatan Bulut, "Şuan Akköprü ve Şarözü Doğal Yaşam ve Dinlenme Tesisi ile İbrala Doğal Üretim Çiftliğinde yapım çalışmaları devam ediyor. Butik otellerin olacağı bu turizm merkezlerin de insanların rahat edebilecekleri ve doğayla baş başa kalacakları birçok hizmet yer alıyor. Bu yerler hizmete başlayınca kendiliğinden Karaman'da yeni girişimci ve yatırımcılarla turizm merkezlerinin sayısı artacak. Bizim hedefimiz şehrin turizmini canlandıracak yerlerin artmasından sonra 2035 yılına kadar yılda 1.5 milyon yabancı turisti buraya çekmektir. Bu sayıdaki turisti Karaman'a çektiğimiz takdirde yıllık şehrin turizmden elde edeceği gelir 15 milyar lira olacaktır. Şehrin gelişimi için çok büyük bir meblağdır. Karaman'ın turizmin katma değerinden daha fazla pay alması için kamu-özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini ve yapılan projelerin desteklenmesi noktasında başta siyasiler ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere herkesin destek vermesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Hasan Bulut, daha sonra basın mensuplarına çalışmaların sürdüğü Şarözü Doğal Yaşam ve Dinlenme Tesisini gezdirdi.

Karaman’a kültür turları turizm gelirlerini artıracak

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler