Kapadokya’da turistlerin gözdesi Ihlara Vadisi

Kapadokya’da turistlerin gözdesi Ihlara Vadisi

Kapadokya’nın simgelerinden Ihlara Vadisi’ni 6 ayda ziyaret eden turist sayısı, son 4 yılın aynı dönemdeki ortalamasının üzerine çıktı- Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Doğan:- "Ihlara Vadisi’nde 2012 ile 2015 yıllarını kapsayan 4 yılın ilk 6 ay ziyaretçi

AKSARAY (AA) - MURAT ÖNER TAŞ - ADEM KOÇAK - Dünyanın en büyük kanyonlarından Ihlara Vadisi’ni yılın 6 ayında ziyaret eden turist sayısı, son 4 yılın ortalamasının üzerine çıktı, bunda en büyük etken yerli turist sayısındaki artış oldu.

Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kapadokya’nın batısında Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alan Ihlara Vadisi’nin Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen ören yerleri arasında bulunduğunu söyledi.

Ihlara'nın, Kapadokya’da doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunu bir arada sunduğunu belirten Doğan, "Ihlara Vadisi, içindeki Melendiz akarsuyu ve yeşil bitki örtüsü ile çevresine göre adeta bir vaha özelliği taşırken kayalara oyulmuş kilise, şapel ve meskenlerle de medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.” diye konuştu.

Vadinin sahip olduğu turizm zenginliği ile Kapadokya’nın simgelerinden birisi haline geldiğini vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:

“Ilısu köyünden Selime beldesine 18 kilometre uzunluğundaki vadi içinden Melendiz akarsuyu geçerken, kayalara oyulmuş kilise ve mekanlar dikkati çekmektedir. Vadide 47 adet kültür varlığı tescilli olup bunun içinde tescilli 35 kilise bulunuyor. Milattan sonra 4. yüzyıldan itibaren önemli bir manastır ve yerleşim merkezi haline gelen Ihlara Vadisi'nde dönemin resim sanatı özelliklerini taşıyan birçok kiliseyi görmek mümkün. 100-150 metreye varan derinliğe sahip vadinin çevresinde cılız bitki örtüsü hakimken vadi içinde ise zengin ve yeşil bir bitki örtüsü bulunuyor."

- Yerli turist ilgisi artıyor

Doğan, Ihlara'ya ilginin her geçen yıl arttığına dikkati çekerek, “Turist sayısı 2015 yılı sonunda 491 bin 380’e ulaştı.” dedi.

Ihlara Vadisi’ne 2016 yılının 6 ayında gelen turist sayısının, son 4 yıl ortalamasının üzerinde olduğuna işaret eden Doğan, şöyle devam etti:

“Ihlara Vadisi’nde 2012 ile 2015 yıllarını kapsayan 4 yılın ilk 6 ay ziyaretçi sayısı ortalaması 174 bindir. 2016 yılının ilk 6 ayında ise 185 bin 193 turist Ihlara Vadisi’ni ziyaret etti. Bu durumun oluşmasındaki en büyük etken ise Ihlara Vadisi’ni ziyaret eden yerli turist sayısındaki artıştır. Ülkemizin dört bir yanından gelen yerli turistler, Ihlara Vadisi’ni görmeden Kapadokya’dan ayrılmıyor. Temmuz ayının ilk haftasında da bunu net görmekteyiz. Bayram tatilinin de olduğu temmuzun ilk 10 gününde vadiyi 22 bin 689 turist ziyaret etti."

- Farklı parkurlarda trekking imkanı

Vadiyi ziyaret edenlerin farklı parkurlarda trekking yapma fırsatı yakaladığını aktaran Doğan, “Vadiye gelen yerli ve yabancı turistler, Melendiz Çayı'nı takip ederek, 4, 7 ve 14 kilometrelik parkurlarda, doğa ve tarihle iç içe yürüyüş yapma imkanı buluyorlar.” ifadelerini kullandı.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler