Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Artıyor

Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Artıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, 565 kamu binasının 318'inin enerji verimli hale getirildiğini açıkladı. "Enerji verimliliği çalışmalarını ülke politikası olarak devam ettirmeyi düşünüyoruz," dedi.

Yenilikçi Güçlendirme ve Enerji Verimliliği Semineri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, "Kamu Binalarında Deprem Dayanımı ve Enerji Verimliliği (KADEV) Projesi" kapsamında düzenlenen "Yenilikçi Güçlendirme ve Enerji Verimliliği Mühendislik Yaklaşımları" seminerine katıldı. Ankara'da gerçekleştirilen seminerde, Türkiye'deki deprem gerçeği ve bu kapsamda yürütülen çalışmalar ele alındı.

Tuzcuoğlu, Türkiye'de yaklaşık 500 aktif fay hattının bulunduğunu ve bunların ciddi riskler taşıdığını belirterek, son yüz yılda yaşanan depremlerde yaklaşık 100 bin kişinin hayatını kaybettiğini vurguladı. 6 Şubat'ta meydana gelen deprem sonrasında başlatılan çalışmalarla dünyanın en büyük şehircilik şantiyesini kurduklarını ifade eden Tuzcuoğlu, yurt dışından gelen heyetlerin bu büyük inşaat faaliyetini takdirle karşıladığını söyledi.

Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Artıyor

2024 Yılında 200 Bin Konut Teslim Edilecek

Tuzcuoğlu, şu ana kadar 76 bin konut teslim ettiklerini ve 2024 yılı sonunda 200 bin konutu teslim etmeyi planladıklarını belirtti. "Şu anda da 400 bin civarında yapımı devam eden konutlar var. Bu her ülkenin yapabileceği, organize edebileceği, koordine edebileceği bir operasyon değildir. 110 bin civarında inşaat sektöründe çalışan ve organize olmuş çalışan insanlar var. Büyük bir çalışmayı biz burada yürütüyoruz," dedi.

Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Artıyor

Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Çalışmaları

Kamuda uygulanacak tasarruf tedbirleri kararlarının enerji verimliliği konusunu kapsamayacağını dile getiren Bakan Yardımcısı Tuzcuoğlu, 565 kamu binasının 318'inin enerji verimliliğine kavuşturulduğunu açıkladı. Tuzcuoğlu, "Yapılan işlerde yüzde 40 enerji tasarrufu sağlıyoruz. Çalışmalar şu anda devam ediyor ve enerji verimliliği kısmı son alınan kararlarla tedbirlerin dışında görünüyor. Bu çalışmaları ülke politikası olarak devam ettirmeyi düşünüyoruz," ifadelerini kullandı.

Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Artıyor

Depreme Dayanıklı ve Enerji Verimli Yapılar

Çalıştayda depreme dayanıklı ve enerji verimliliği konularında toplandıklarını belirten Tuzcuoğlu, bu alanlarda 5 ayrı çalışma grubunun ve 3 yeni yöntemin belirleneceğini söyledi. Çalıştayda belirlenen yöntemlerin sahada da uygulanacağı bilgisini verdi. Programa, Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan ve Dünya Bankası Türkiye Altyapı Program Lideri ve Baş Enerji Uzmanı Stephan Garnier de katıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise gündeminin yoğunluğu nedeniyle çalıştaya katılamadı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.