Kamu alacaklarının faiz ve gecikme zammı artırıldı

Kamu alacaklarının faiz ve gecikme zammı artırıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan Tahsilat Genel Tebliği ve Cumhurbaşkanı Kararı ile amme alacaklarında uygulanan tecil faizi yüzde 36'ya, gecikme zammı ise yüzde 3,5'e çıkarıldı. Detaylar haberimizde!

Türkiye'de amme alacaklarında önemli değişikliklere gidildi. Resmi Gazete'de yayımlanan Tahsilat Genel Tebliği ve Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte, amme alacaklarında uygulanan tecil faizi oranı yüzde 24'ten yüzde 36'ya yükseltildi.

Ayrıca, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da yer alan gecikme zammı oranı da her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere yüzde 3,5'e çıkarıldı.

Tebliğe göre, bugünden önce yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilecek olan amme alacaklarıyla tebliğin yayımı tarihinden önce tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun ödenmekte olan amme alacaklarına, müracaat tarihlerinden itibaren eski tecil faizi oranı olan yüzde 24 uygulanacak.

Ancak, bugünden önce tecil talebinde bulunulmuş ve talep kabul edilerek tecil edilmiş amme alacaklarına yönelik tecilin ihlal edilmesi durumunda, yeni talepler üzerine yeniden tecil yapılması halinde, bugüne kadar eski tecil faizi oranı olan yüzde 24, bugünden sonra ödenmesi gereken taksit tutarlarına ise yüzde 36 tecil faizi geçerli olacak.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte 6183 sayılı Kanun'da belirtilen gecikme zammı oranı yüzde 3,5 olarak güncellendi. Bu değişiklik, her ay için ayrı ayrı uygulanacak ve gecikme zammı oranını yüzde 3,5'e çıkaracak.

Bu yeni düzenlemelerle birlikte, amme alacaklarının tahsilinde uygulanan faiz ve zamlarda önemli artışlar yaşanması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler