Kadınlar erkeklerden en az 5 sene fazla yaşıyor!

Kadınlar erkeklerden en az 5 sene fazla yaşıyor!

Türkiye nüfusunun yüzde 49,8'ini kadınlar oluşturuyor - Doğuşta beklenen yaşam süresi Türkiye geneli için 78,3, erkeklerde 75,6 ve kadınlarda 81 yıl oldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Türkiye'de kadın nüfusu araştırıldı. Türkiye'de nüfusun yüzde 49,8'inin kadınlardan oluştuğu bildirildi.

TÜİK'in İstatistiklerle Kadın 2019 çalışmasının sonuçları açıklandı. Türkiye nüfusunun yüzde 50,2'sini erkekler, yüzde 49,8'ini kadınlar oluşturdu. Türkiye'nin 41 milyon 721 bin 136 kişilik erkek nüfusuna karşılık, 41 milyon 433 bin 861 kişilik kadın nüfusu bulunuyor.

Beklenen yaşam süresi ülke geneli için 78,3 yıl, erkeklerde 75,6 ve kadınlarda 81 yıl oldu. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşarken, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,4 yıl olarak hesaplandı.

Kadınların dünyanın her yerinde erkeklerden ortalama 3-5 yıl daha uzun yaşamasının sebebi sorgulandığında biyolojik faktörlerin dışında bazı toplumsal ve kültürel nedenlerin de olduğu düşünülüyor. Türkiye’de kadınların beklenen yaşam süresi 81 yıl iken; erkeklerde bu süre 75,6 yıl. Uzmanlara göre, kadınlar doktora gitmeye daha istekli. Erkekler kültürel dayatmanın bir sonucu olarak sıkıntı ve acılarını paylaşmada zorluk çekiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.