IUS'un bursluluk sınavına yoğun ilgi

IUS'un bursluluk sınavına yoğun ilgi

Saraybosna'da Türk girişimciler tarafından 2004 yılında kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde bursluluk sınavına bin 600 öğrenci katıldı

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Türk girişimciler tarafından 2004 yılında kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde (IUS) bu yıl üçüncüsü düzenlenen bursluluk sınavına bin 600 öğrenci katıldı.

Lise son sınıftaki öğrencilerin katılabildiği bursluluk sınavında, ilk bine giren öğrencilere yüzde 5 ile yüzde 100 arasında burs imkanı sunuluyor.

IUS Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da IUS'un kapılarını Bosna Hersekli lise öğrencilerine açtığını belirterek, "Öğrencilerimiz için iki bursluluk sınavı daha düzenleyeceğiz. Böylelikle bugün gelme şansı bulamayan gençlerimiz önümüzdeki günlerde yapılacak sınavlara katılabilecek" diye konuştu.

Bundan sadece 5-6 yıl önce düzenledikleri bursluluk sınavların 300 ila 400 kişinin katıldığını anımsatan Oğurlu, bugün bu sayının 3 binlere ulaşmasının üniversiteye olan ilginin arttığının göstergesi olduğunu söyledi.

Geçen yıl yaklaşık 3 bin lise öğrencisinin bursluluk sınavlarına girdiğini anımsatan Oğurlu, IUS'ta Çin'den Brezilya'ya, Finlandiya'dan Türkiye'ye 55 farklı ülkeden öğrencilerin eğitim aldığını ifade etti.

Sınava katılan lise son sınıf öğrencisi Amila Hasanspahic de IUS'un kendisine kaliteli eğitim imkanı sunacağına inandığı için bursluluk sınavına girdiğini belirterek, "Kampüse girer girmez, üniversitenin pozitif enerjisini hissettim" dedi.

Bursluluk sınavının son derece profesyonel bir şekilde organize edildiğini söyleyen Hasanspahic, "Umarım sınavdan iyi sonuç alarak, hayal ettiğim eğitimi IUS'ta alma imkanı bulurum" ifadesini kullandı.

Genel kültür ve matematik olmak üzere iki kısımdan oluşan bursluluk sınavının ikincisi 25 Mayıs'ta düzenlenecek.

Sınava katılan lise öğrencileri "Açık Kapı Günleri" kapsamında da okul ve fakülteleri hakkında yetkililerden bilgi alma imkanı buldu.


IUS'un bursluluk sınavına yoğun ilgi

AA

Kaynak:Haber Kaynağı