İtalya'da kısmi yerel seçimlerin ikinci turuna doğru

İtalya'da kısmi yerel seçimlerin ikinci turuna doğru

İlk turu 11Haziran'da yapılan kısmi yerel seçimlerde, 100'ü aşkın yerleşim yerinde ikinci tur seçime gidilecek

ROMA (AA) - İtalya'da yarın, ilk turu 2 hafta önce yapılan kısmi yerel seçimlerde hiçbir adayın yeterli çoğunluğu sağlayamadığı 111 belediyede sonucu belirlemek için ikinci tur seçimler yapılacak.

Aralarında Cenova, Parma, Catanzaro, L'Aquila, Como gibi kentlerin de olduğu 111 belde ve belediyede ikameti bulunanlar, 11 Haziran'daki ilk tur seçimde en çok oy alan iki adaydan birisini seçmek için yarın sandık başına gidecek.

İkinci tur seçimler için ülkede oy verme işlemi sabah yerel saatle 07.00'de (TSİ 08.00) başlayacak ve gece saat 23.00'te (TSİ 00.00) sona erecek.

Resmi olmayan ilk sonuçların, ertesi günün ilk saatlerinde gelmesi bekleniyor.

Kısmi yerel seçimlerin ilk turunda, merkez sol partiler 25, bağımsızlar 20, merkez sağ partiler 10, aşırı sağ partiler 2 belediye başkanlığı kazanmıştı. Sistem karşıtı tepki hareketi olarak doğan ve kısa sürede ana muhalefet konumuna kadar yükselen 5 Yıldız Hareketi'nin (M5S) hiçbir adayının ikinci tura dahi kalamaması ise büyük sürpriz olmuştu.

Seçimin ikinci turunda gözler yine büyük kentlerde olacak. M5S'in yokluğunda seçimler, önceki yıllarda olduğu gibi merkez sağ ve merkez solun rekabetine sahne olacak.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler