"İstanbul Unveiled" belgeselinin galası yapıldı

"İstanbul Unveiled" belgeselinin galası yapıldı

İSTANBUL (AA) - İstanbul'un tanıtımı amacıyla çekilen "İstanbul Unveiled" belgeselinin galası yapıldı. Kanyon Alışveriş Merkezi'nde gerçekleştirilen galanın açılış konuşmasını,...

İSTANBUL (AA) - İstanbul'un tanıtımı amacıyla çekilen "İstanbul Unveiled" belgeselinin galası yapıldı. 

Kanyon Alışveriş Merkezi'nde gerçekleştirilen galanın açılış konuşmasını, filmin yazarlığı, yapımcılığı ve yönetmenliğini üstlenen İstanbul Rehberler Odası (İRO) Başkanı Şerif Yenen yaptı. 

Yenen, konuşmasında İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçilerin, ortalama kalış sürelerinin 2,5 günü geçmediğini anlatarak, turistlerin bu süre içinde Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Kapalıçarşı, Ayasofya, Mısır Çarşısı'nı gezip, vakit kalırsa boğaz turu ve Dolmabahçe Sarayı ziyareti yaptıklarını belirtti. 

Turistlerin İstanbul'da geçirdikleri ortalama sürenin yükseltilmesi gerektiğine vurgu yapan Yenen, yabancı ziyaretçilerin, İslam, semazenler, hamam, geleneksel el sanatları ve baklava gibi konuları merak ettiklerini dile getirerek, filmin bu tür sorulara yanıt vermeyi de amaçladığını bildirdi. 

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de İstanbul'un müthiş bir şehir olduğunu ancak tanıtımında zorluklar yaşandığını ifade etti. 

İstanbul'un tanıtımı için büyük bir bütçe ve profesyonellik gerektiğini kaydeden Bilgili, Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı'nın (TUGEV) yeni yönetimine ilişkin bilgi vererek, şunları söyledi:

"İstanbul'un yerelden tanıtımını yapacak bir kuruluşun olmasını istiyoruz. İnanıyoruz ki, yerinden tanıtımı, profesyonelce ve ciddi bütçelerle yapılan bir tanıtımı, İstanbul hakediyor. İstanbul'un ne kadar önemli bir şehir olduğunu hepimiz biliyoruz."

İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin ise İstanbul'un, kültür ve turizm açısından dünyadaki yerinin ve tanınırlığının tartışılması ve değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, Yenen'in kişisel gayretiyle bu konuda büyük bir açığı kapattığını ifade etti. 

TUROB Başkanı Timur Bayındır da İstanbul'un dünya çapında bir şehir olduğunu söyleyerek, "Bu film eminim ki, zaten çok gözde olan şehrimize dünyanın görüşünü biraz daha kuvvetlendirecek. Onlar da biraz daha büyük bir aşkla, İstanbul'u anlamaya çalışacaklar. Bu filmin İstanbul'un tanıtımına çok büyük faydaları olacağına inanıyorum" diye konuştu. 

Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) ile İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen galaya, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. 

 

- Amerikalı bir kadının İstanbul'daki seyahat izlenimlerini anlatıyor

 

Amerikalı bir kadının İstanbul'daki seyahat izlenimlerini anlatan filmin sunuculuğunu Amerikalı oyuncu Jayda Berkmen üstlenirken, filmin müziklerine Babazula, Mercan Dede ve Burhan Öçal imza attı. 

ABD galası, 2013 yılının Aralık ayında Smithsonian Enstitü ile Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde yapılan belgesel, Şerif Yenen ve ekibi tarafından, 2011-2013 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile turizm sektör paydaşlarının desteğiyle tamamlandı. 

Kaynak:Haber Kaynağı