İşsiz kalmak istemeyen gençlere 'meslek edinin' tavsiyesi

İşsiz kalmak istemeyen gençlere 'meslek edinin' tavsiyesi

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, çıraklık ve mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak, gençlerin eğitimleri yanında bir meslek edinmelerinin hayatlarını garantiye alacağını belirtti.

Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen seminerlerde ve toplantılarda "Eğitimin yanında bir mesleğin olsun" sloganı üzerinde duruluyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Meslek Edinmenin Önemi

Palandöken'e göre, günümüzde piyasada çırak, kalfa ve usta bulma konusunda ciddi bir açık bulunmakta. Beyaz yakalıların iş bulma oranı mavi yakalılara göre yüzde 75 düşmüş durumda. Sanayici ve esnaf, kalifiyeli eleman bulma konusunda sıkıntı yaşarken, mesleklerin de zamanla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Gençlerin Geleceği İçin Çıraklık Önerisi

TESK Genel Başkanı, çocukların geleceği için okul eğitimiyle birlikte bir meslek de öğrenmelerinin önemine işaret ediyor. Özellikle okul ara tatillerinde gençlerin bir esnafın yanında çalışarak meslek edinmelerinin, onların gelecekte iş bulma şanslarını artıracağına dikkat çekiyor.

Çıraklığın Sigorta Sürecine Etkisi

Çıraklığın daha cazip hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, mesleki eğitim alınan çıraklık süresinin sigorta başlangıcı olarak emeklilik sürecine sayılması gerektiğini ifade ediyor. Bu düzenlemeyle gençlerin mesleklerini daha güvenceli bir şekilde icra edebileceklerini ve iş hayatında daha iyi bir başlangıç yapabileceklerini belirtiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.