İSO Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşunu açıklandı! İşte Konya'dan listeye giren firmalar

İSO Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşunu açıklandı! İşte Konya'dan listeye giren firmalar

İstanbul Sanayi Odası, 'Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021' sonuçlarını duyurdu. Konya'dan listeye 15 firma girdi.

İstanbul Sanayi Odası, "Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021" araştırmasının sonuçlarını açıkladı. İSO İkinci 500 şirketlerinin ana büyüklük kriteri olan üretimden satışları, 2021 yılında yüzde 77,5 oranında artarak 191,1 milyar TL'den 339,2 milyar TL'ye yükseldi. Konya’dan bu yıl listeye 15 firma girdi.

İLK ÜÇTE EGE SERAMİK, KOZLU GIDA VE KANGAL TERMİK SANTRAL YER ALDI

İstanbul Sanayi Odası (İSO), mayıs ayında açıkladığı "İSO Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021" araştırmasının ardından, daha çok KOBİ niteliğindeki kuruluşları kapsayan "İSO Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021" araştırmasının sonuçlarını da bugün açıkladı. Üretimden net satışlar baz alınarak yapılan İSO İkinci 500'ün 2021 yılı sıralamasına bakıldığında; Ege Seramik 980,1 milyon TL ile ilk sırayı aldı. Onu çok küçük bir farkla 979,8 milyon TL ile Kozlu Gıda takip ederken Kangal Termik Santral 979,7 milyon TL ile üçüncü oldu.

KONYA’DAN 14 FİRMA LİSTEDE

Konya’dan 15 firmanın yer aldığı listedeki Konya Sanayi Odası üyesi sanayi kuruluşları ve sıralamaları şöyle:

70- RTM Tarım Kimya San. ve Tic. AŞ.

105- Safa Tarım AŞ

135- Konya Kağıt San. ve Tic. AŞ.

252- Hekimoğlu Un Fabrikası Tic. ve San. AŞ.

277- Akova Süt ve Gıda Mamülleri San. Tic. Aş.

295- Yıldız Pul Otomotiv Motor Parçaları Sanayii

331- Büyük Hekimoğulları Gıda San. Tic. Aş.

343- Çöğenler Yem A.Ş.

344- İzi Süt ve Gıda Mamülleri San. Tic. Aş.

354- Besa Yemcilik Hayvancılık Gıda Maddeleri

445- Kompen PVC Yapı ve İnşaat Malzemeleri

449- Sezersan Matbaacılık ve Ambalaj San. Tic. Aş.

462- Konya Çimento Sanayii AŞ

470- Gitaş Gıda ve İhtiyaç Maddeleri

486- Balcılar Yem San. ve Tic. Ltd. Şti.

"FİRMALAR GÜÇLENEN KÜRESEL TALEPTEN PAYINI ALMIŞ GÖRÜNÜYOR"

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "İSO İkinci 500 çalışmamızın 2021 yılı sonuçları, dünya ekonomisinin pandemi krizinden çıkış sancılarıyla geçirdiği hareketli bir yılın sanayiye yansıyan fotoğrafı niteliğinde. Öncelikle 2021 yılındaki aşı uygulamalarıyla dünyada hemen her sektöre dönük talebin beklenenden erken toparlandığına tanıklık ettik. Bu, beraberinde tedarik krizini getirdi. Gevşek para ve maliye politikalarının sağladığı rekor parasal genişlemenin en yıkıcı yan etkisi ise sonuçlarını bugün de yaşamakta olduğumuz küresel enflasyon oldu. 2021 yılını çift haneli bir büyümeyle kapatan ülkemizde ise sanayi kuruluşlarımız, özellikle dış pazarlardaki performanslarıyla güçlenen küresel talepten payını almış görünüyor" diye konuştu.

"İKİNCİ 500'ÜN İHRACATINDA YÜZDE 35'LİK BİR BÜYÜME OLDU"

İSO ikinci 500'ün ihracatında yüzde 35'lik bir büyüme olduğunu aktaran Bahçıvan, "İSO İkinci 500'ün ihracatı yüzde 35'lik bir büyümeyle 2021'de Türkiye genelinden ve İSO 500'den daha başarılı bir görünüm sunuyor. Fakat İSO İkinci 500'ün verilerine baktığımızda borçlanma yapısında belirgin bir bozulma dikkatimizi çekmektedir. Söz konusu veriler İSO İkinci 500'de işletme faaliyetlerinin giderek daha fazla borçlanma ağırlıklı olarak finanse edildiğini ortaya koyuyor. Asıl önemlisi ise borcun vade yapısında da gözle görülür bir kısalmanın olması. Bunun anlamı şu; İSO İkinci 500 şirketleri faaliyetlerin finansmanında ve artan işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında ticari borçları çok daha fazla kullanmışlar. Bir başka deyişle 2021'de sanayiciler, bankalara olan borçlarından çok daha büyük bir hızla başka firmalara borçlanmışlar. Bu, İSO İkinci 500 araştırmalarında karşımıza çıkan yeni bir durum olarak dikkat çekiyor" açıklamasında bulundu.

"KOBİ'LER BÜYÜK ÇAPLI YATIRIMLARA İHTİYAÇ DUYUYOR"

Şirketlerin finansmana erişimde zorluklar yaşadığına dikkat çeken Bahçıvan, "Başta ihracatçı sanayicilerimiz olmak üzere, şirketlerimiz son yıllarda nitelikli ve kaliteli finansmana erişimde çeşitli güçlükler yaşıyor. Bu tabloya bakarak şunu söyleyebiliriz; finansman koşullarının sıkılaştığı ve kredi imkanlarının daraldığı son dönemlerde, sanayicilerimizin içinde bulunduğu bu durum, zincirleme reaksiyon halinde gelişebilecek ödeme risklerine işaret etmesi bakımından son derece endişe vericidir. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de KOBİ'ler ölçek büyütmek, rekabetçiliği artırmak ve pazarını genişletmek için büyük çaplı yatırımlara daha fazla ihtiyaç duyuyor. Buradan hareketle kurlardaki yükseliş ve finansman koşullarındaki sıkılaşmanın dev şirketlere kıyasla KOBİ'ler için daha zorlayıcı bir ortam oluşturduğuna şüphe yok" ifadelerini kullandı.

Bahçıvan, sözlerini şöyle tamamladı: "İSO İkinci 500 şirketlerinin ana büyüklük kriteri olan üretimden satışlarının, 2021 yılında yüzde 77,5 oranında artarak 191,1 milyar TL'den 339,2 milyar TL'ye yükselmesini önemli bir başarı olarak görebiliriz. 2021 yılında İSO İkinci 500'ün istihdamı yüzde 5 artarak 261 bin kişiye çıkarken aynı yılda ödenen maaş ve ücretlerdeki artış ise yüzde 39 oldu. Sanayinin istihdamı sürükleyici özelliği burada da karşımıza çıktı.'

Resim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler