Irak ve Suudi Arabistan "bölgesel güvenliği" görüştü

Irak ve Suudi Arabistan "bölgesel güvenliği" görüştü

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim ve Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, bölgenin istikrar ve güvenliğini konuştu

BAĞDAT (AA) - Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim, Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr ile bölgenin istikrar ve güvenliğini görüştü.

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Hekim, Cubeyr ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İkili ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı belirtilen görüşmede, Hekim ve Cubeyr'in bölgenin güvenlik ve istikrarının korunmasının önemine vurgu yaptıkları kaydedildi.

Telefon görüşmesinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kara suları yakınlarında iki Suudi Arabistan petrol tankerine sabotaj düzenlenmesi ve İran ile ABD arasındaki tansiyonun yükselmesinin ardından gerçekleşmesi dikkati çekici.

BAE, 12 Mayıs'ta farklı ülkelerden 4 ticari geminin, ülke kara suları yakınlarında sabotaja uğradığını bildirmişti.

- Irak'ın bölgesel çekişmelerdeki konumu

Irak merkezi hükümeti, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların bir parçası olmadığını açık bir şekilde dile getirirken, daha önce kötü ilişkilere sahip olduğu başta Suudi Arabistan olmak üzere diğer Körfez ülkeleriyle de güçlü bağlar kurmaya çalışıyor.Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler