Irak Meclis Başkanı Cuburi'nin dokunulmazlığı kaldırıldı

Irak Meclis Başkanı Cuburi'nin dokunulmazlığı kaldırıldı

Hakkındaki yolsuzluk iddialarının soruşturulmasını isteyen Cuburi'nin dokunulmazlığı mecliste kendi talebi üzerine yapılan oylama sonucu kaldırıldı

BAĞDAT (AA) - Irak Meclis Başkanı Selim el Cuburi'nin dokunulmazlığı kendi talebi üzerine yapılan oylama sonucu kaldırıldı.

Cuburi, meclisin bu sabahki oturumunda, Irak Savunma Bakanı Halid el Ubeydi'nin, kendisi ve bazı milletvekilleri hakkında dile getirdiği iddiaların soruşturulması ve mahkeme tarafından incelenmesi için dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti.

Söz konusu talep üzerine Meclis Başkan Yardımcısı Aram Şeyh Muhammed'in yönettiği öğleden sonraki oturumda oylama yapılarak Cuburi ve iki milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı. Oylamaya 237 milletvekilinin katıldığı açıklanırken ayrıntı verilmedi.

Hakkındaki yolsuzluk iddiaları üzerine 1 Ağustos'ta meclise çağrılan Savunma Bakanı Ubeydi, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetmiş, buna karşılık Meclis Başkanı Cuburi ve bazı milletvekillerinin Savunma Bakanlığı ihalelerinde yolsuzluk yaptığını ileri sürmüştü.

Cuburi ise Ubeydi'nin iddiaları üzerine yaptığı yazılı açıklamada, "Irak Meclis Başkanı olarak yapılan tüm ithamların sonuçlarına katlanmaya hazırım. Söz konusu iddia ve suçlamaların araştırılması için ortak bir komisyonun kurulmasını talep ediyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de tüm yolsuzluk iddialarının soruşturulması için talimat vermişti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler