İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri konsey başkanlığına Ramazan Altuntaş getirildi

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri konsey başkanlığına Ramazan Altuntaş getirildi

26’ncı İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Toplantısı Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmişti.

Toplantı Türkiye’deki koronavirüs salgınından hemen önce 5 Mart 2020 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz’ın ve 66 dekanın katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Bu toplantıda yapılan seçimde Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanlığı’na getirildi.
Konsey başkan yardımcısı ise Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı oldu.

KONSEYİN AMACI NEDİR?

Konseyin amacı,  İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri arasında eşgüdüm sağlamak, sorunlarına çözümler üretmek ve yüksek din öğretiminin niteliklerini daha da geliştirmektir. Konseyin faaliyetleri arasında;  Fakültelerin sorunlarını, bilimsel veriler, ürünler ve çıktılar çerçevesinde değerlendirmek, Fakültelerin akademisyen, öğrenci ve diğer hizmetleriyle ilgili paydaş kurumlarla işbirliği yapmak, bilgi teatisinde bulunmak, İslam’ın sahih kaynaklarını referans alan, kültürel mirası değerlendirebilen, yaşanan hayatı yorumlayabilen ve problemlere çözüm üretebilen ilahiyatçılar yetiştirilmesine yardımcı olmak, Fakültelerin eğitim-öğretim, araştırma/yayım ve toplumun aydınlanmasına yönelik faaliyetlerinin etkin ve verimli bir biçimde yürütülmesine öncülük etmek, Eğitimle ilgili konularda bilimsel zeminde politikalar üretmek ve gerçekleştirilmesi yönünde ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunmaktır.

Ayrıca  değerlendirme ve akreditasyon çalışmalarının idari-hukuki ve eğitimsel altyapısını oluşturmak; bu amaçla kurulacak kurum/kuruluş ve kurulların faaliyetlerini desteklemek ve izlemek gibi görevleri yerine getirmektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.