İkizini ve annesini kaybetti, kendisi yaşam mücadelesinde

İkizini ve annesini kaybetti, kendisi yaşam mücadelesinde

Halep’te ölüm kusan savaş uçakları 6 yaşındaki kızın elinden ikizini ve annesini aldı - Durum ağır olan küçük Sabah, yaşam mücadelesi veriyor

HALEP (AA) – Suriye’de Beşşar Esed rejiminin kuşatmasındaki bölgede sivil katliamı yapan savaş uçakları, 6 yaşındaki ikizleri birbirinden ayırdı. Yaralı kurtulan ikizlerden Sabah Şeyh Kasım, bombardımanda annesini de kaybetti.

Esed ordusu ve Rusya, Suriye'nin kuzeyindeki Halep ilinde, yaklaşık 1 aydır kuşatmada tuttukları kent merkezinin doğusunu yoğun hava saldırılarıyla vuruyor.

Rejimin 19 Temmuz'da ateşkesi bitirmesiyle şiddetlenen saldırılarda 500'e yakın sivil hayatını kaybederken, bin 600'den fazlası yaralandı.

Savaş uçaklarının dün akşam Şear semtine yağdırdığı bombalarla 5 katlı bir bina tamamen yıkıldı.

Enkaz altında kalan 4 aileye ulaşm​aya çalışan sivil savunma ekipleri, uzun uğraşlardan sonra 4 kişilik Kasım ailesi tespit etti.

Ancak ekipler anne Haya Ahtarini'nin (25) cansız bedenine ulaştı.

Baba Hazım Şeyh Kasım ile 1 yaşındaki kızı Ayşe Şeyh Kasım'ı sağ kurtaran sivil savunma ekipleri, Sabah Şeyh Kasım ile Rağed Şeyh Kasım adlı çocukları enkazdan ağır yaralı çıkardı.

Yaralalıların ve annenin cansız bedeninin sahra hastanesine getirilmesinin ardından 6 yaşındaki Sabah ve Rağed'in ikiz olduğu fark edildi.

Ancak sağlık ekiplerinin kısıtlı imkanlarla yaptıkları müdahalede kurtarılamayan Rağed hayatını kaybetti.

Sabah'ın, tıbbi malzemelerin tükendiği sahra hastanesinde tedavisi sürerken, babası Hazım Şeyh Kasım, AA muhabirine henüz olayın şokunu yaşadığını ve yorum yapmak istemediğini belirtti.

Sabah'ı ikizinden ve annesinden ayıran saldırıyla ilgili bilgi veren Halep Sivil Savunma Müdürü Mohammed Novlo, AA muhabirine şunları söyledi:

"Rus savaş uçakları Şear'da deprem gibi sallayan bombalar attı. 5 katlı bina yerle bir oldu. 6 yaşındaki ikizlerden biri hastanede yaşamını yitirdi. Diğer ikizi tedavi altında. Durumu ciddiyetini koruyor. Malesef anne de yaşamını yitirdi. Görevimiz can kurtarmak. Ama bazen hayat insanın yüzüne gülmüyor."

Kent merkezinin doğusunu vuran Rus savaş uçakları, en fazla tahribatı "nüfuz edici" bombalarla yapıyor. Bu tür bombalar, "sığınak avcısı" olarak da biliniyor.

Haleplilerin etkisini depreme benzettikleri "sığınak avcıları", zemine isabet etmesi halinde 5 ila 7 metre derinliğinde çukurlar açıyor.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı