İddia üzerine 1989 model araçla Avrupa turu yaptılar

İddia üzerine 1989 model araçla Avrupa turu yaptılar

Giresunlu Cemil Baker ve Yener Mustafa Şenel, iddia üzerine satın aldıkları 1989 model "Şahin" otomobille Avrupa ülkelerinde 15 bin kilometre yol katederek memleketlerine döndü- Şenel:- "28 plakalı 1989 model Şahin'i görenler büyük şaşkınlık yaşadı. Hatta

GİRESUN (AA) - Giresunlu iki arkadaş, 5 bin liraya satın aldıkları 1989 model "Şahin" marka otomobille Avrupa'da 15 bin kilometre yol katetti.

Almanya'da reklamcılık üzerine iş kuran Cemil Baker ve Yener Mustafa Şenel, arkadaşlarıyla girdikleri iddia üzerine bu ülkeye Şahin marka otomobille gitmeye karar verdi.

Seyahat öncesi 5 bin liraya 1989 model otomobil satın alan iki arkadaş, 27 Ocak'ta Giresun'dan başlattıkları yolculuklarını, 12 Şubat'ta yine Giresun'da noktaladı.

Baker ve Şenel, birçoğunda konaklamadan, 16 günde 14 Avrupa ülkesinden geçerek 15 bin kilometre yol katetti.

Cemil Baker, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık iki yıldır iş amaçlı sık sık Almanya'nın Hamburg kentine gittiklerini, yolculuklarında ise karayolunu tercih ettiklerini söyledi.

Almanya'ya her gidişlerinde farklı araç kullandıklarını anlatan Baker, "Son seyahatimiz öncesi arkadaşlarla Şahin marka araçla Almanya'ya gitme konusunda iddiaya girdik. Onlar gidemeyeceğimizi iddia etti, biz de mümkün olduğunu öne sürdük. Hatta bunu 5 bin liralık eski bir otomobil ile yapabileceğimizi belirterek, iddiamızı daha da yukarıya taşıdık. Sloganımız da '5 bin liralık otomobille 15 bin kilometre yol' oldu." dedi.

Baker, yolculuklarından bir gün önce 5 bin liraya 1989 model Şahin marka satın aldıklarını ve Giresun'dan hareket ettiklerini belirten Baker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"16 gün süresince Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Çekya, Almanya, Danimarka, Hollanda, Belçika, Fransa, İsviçre, İtalya, Arnavutluk, Slovakya ve Hırvatistan'ı gezdik. 5 bin liralık 29 yaşındaki otomobilimiz ile 15 bin kilometre yol katettik. Kazasız belasız yeniden Giresun'a döndük. Türkün gücünü ve istediğinde neler başarabileceğini gösterdik."

Yener Mustafa Şenel ise "28" plakalı Şahin ile yaptıkları gezi sırasında gittikleri ülkelerde başta Türkler olmak üzere toplumun her kesiminden büyük ilgi gördüklerini söyledi.

- "Gurbetçilerimiz aracımızı gördüğünde çok mutlu oldu"

İnsanların otomobille fotoğraflar çektirdiğini anlatan Şenel, "28 plakalı 1989 model Şahin'i görenler büyük şaşkınlık yaşadı. Hatta bizim bu araçla Avrupa turuna çıktığımıza inanmadılar, mümkün olmadığını söylediler. Çok güzel tepkiler aldık. Yıllardır Türkiye'ye gelme fırsatı olmayan gurbetçilerimiz aracımızı gördüğünde çok mutlu oldu. Bizimle ve otomobille fotoğraflar çekerek özlem gidermeye çalıştılar." diye konuştu.

Şenel, yolculukları sırasında ciddi arıza ile karşılaşmadıklarını, hedefledikleri gibi kazasız ve sorunsuz olarak Giresun'a döndüklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dönüş yolunda Türkiye sınırına bin 800 kilometre kala vites arızası ile karşılaştık. Bulunduğumuz yerde bu aracı bilen, tanıyan olmadığı için tamir ettiremedik. Geçici tedbirler aldık ve sınır kapısına ulaştık. Edirne'ye geldiğimizde sanayiye götürerek aracımızı kısa zamanda tamir ettik. Bunun dışında sorunsuz olarak Avrupa turumuzu tamamladık."


AA

Kaynak:Haber Kaynağı