İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan kimyasal silah iddialarına cevap geldi

İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan kimyasal silah iddialarına cevap geldi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda terörle mücadele, göçmenlerin durumu, Suriyelilere sağlanan hizmetler, ruhsatsız silahlar ve bütçeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, terörle mücadelede kimyasal silah kullanımına dair iddiaları reddetti. Bakan Yerlikaya, bu tür iddiaların bölücü terör örgütü PKK'nın iftirası olduğunu ve Türk Ordusu'nun tarihsel karakterini savaş dönemlerinde kanıtladığını belirtti.

Aysel Tuğluk'un gözaltına alınmasıyla ilgili soruya cevap veren Bakan Yerlikaya, Tuğluk'un terör örgütü propagandası suçundan ifadesinin alınmak üzere davet edildiğini ve refakatinde yakınlarının bulunduğunu açıkladı.

Bakan Yerlikaya, İçişleri Bakanlığına bağlı kurumlardaki ihraç sayıları hakkında da bilgi verdi. 2017'den 2023'e kadar polis, jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli ile devlet memurlarından toplam 9 bin 119 kişinin ihraç edildiğini belirtti.

23 binden fazla Afgan sınır dışı edildi

2023 yılı içinde Türkiye'ye yasa dışı yollarla giren 28 binden fazla Afganistan vatandaşının sınır dışı edildiğini açıklayan Bakan Yerlikaya, bu kişilere Afganistan'a dönüşlerinde özel ve tarifeli uçuşlarla yardım sağlandığını ifade etti.

Suriyelilerin kamu hizmetinden faydalanması

Suriyelilere sağlanan sağlık hizmetleri konusundaki soruya Bakan Yerlikaya, Türkiye'de bulunan Suriyelilerin kimlik bilgilerinin kayıt altında olduğunu ve 2023 Kasım itibariyle 237 bin 995 Suriyelinin Türk vatandaşlığı kazandığını açıkladı. Ancak, geçici koruma altındaki Suriyelilerin dışındaki yabancıların kamu hizmetlerinden faydalanamadığını vurguladı.

Ruhsatsız silah çalışması

Ruhsatsız silahlarla ilgili çalışmalara devam edeceklerini belirten Bakan Yerlikaya, 2023 yılı itibarıyla ülke genelinde 51 bin 914 ruhsatsız silahın ele geçirildiğini ve bu konuda yeni öneriler sunacaklarını ifade etti.

Eylemler sorunsuz geçiyor

Bakan Yerlikaya, ülke genelinde düzenlenen eylemler ve etkinliklerin büyük bir kısmının demokratik bir ortamda gerçekleştirildiğini söyledi ve yılbaşından 30 Eylül tarihlerine kadar düzenlenen 36 bin 670 eylemin yüzde 99'unun sorunsuz geçtiğini belirtti.

Bütçeyle ilgili olarak Bakanlığın 2024 yılı için toplam ödenek teklifinin 1 trilyon 275 milyar 934 milyon 965 bin lira olduğunu ve bu bütçenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildiğini açıkladı. Bakanlık bütçesinin ayrıntıları da verildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.