İçişleri Bakanı Soylu: Genelge Anayasa'ya aykırı değil

İçişleri Bakanı Soylu: Genelge Anayasa'ya aykırı değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge hakkında, "Aykırı olduğunu iddia eden hukukçular, çıksınlar konuşsunlar. Anayasa'ya aykırı değil. Bu basın özgürlüğünü engellemez. Basın özgürdür ve çeker" dedi

Emniyet Genel Müdürlüğü, güvenlik güçlerinin görevi başında görüntülenmesini yasaklarken, personelin bu gibi durumları engellemesi ve görüntüleme girişimine adli işlem yapılması yönünde bir genelge yayınlamıştı. Siyasiler tarafından çokça eleştirilen genelgeyle ilgili açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi.

CNN Türk canlı yayınında tartışılan genelgeye açıklık getirmek için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, telefon bağlantısıyla canlı yayına katıldı.

Bakan Soylu, "Anayasa'nın 20.maddesi çok açık ve nettir. Türkiye'de son yıllarda başka bir gelişme daha var. Her çıkardığımız kanunu, yaptığımız bütün işlemleri Türkiye'de son yıllarda kabul edilen bir unsur üzerinden yapıyoruz. Kişisel verileri koruma kurulu var.

Bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia eden hukukçular, çıksınlar konuşsunlar. Kesinlikle öyle bir şey söz konusu. Emniyet genelgesi Anayasa'ya aykırı değil. Bu basın özgürlüğünü engellemez. Basın özgürdür ve çeker" ifadelerini kullandı.

Soylu, "Kişinin rızası olmadan bırakın polis memurunu, normal bir vatandaşı bile telefonla kameraya kaydına alamazsınız" dedi.

"Kılıçdaroğlu burada bir ölçü koyabilecek kişi değil"

Soylu, "Sayın Kılıçdaroğlu, siyasi olarak bu demokrasiye aykırıdır diyebilir. Sayın Kılıçdaroğlu, burada bir ölçü koyabilecek kişi değildir. Ama bunun hukuka, anayasaya aykırı olup olmadığını yerleri var: Danıştay var" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum