HUZUR VE BEREKET AYI RAMAZAN - Osmanlı'nın Trakya'daki ilk mirası Hızırbey Camisi ramazana hazır

HUZUR VE BEREKET AYI RAMAZAN - Osmanlı'nın Trakya'daki ilk mirası Hızırbey Camisi ramazana hazır

Kırklareli'nde Hızır Bey tarafından inşa edilen 636 yıllık Hızırbey Camisi, ramazana özenle hazırlandı- Kırklareli Valisi Osman Bilgin: - "Hızırbey Camisi 1383 yılında yapılmış çok önemli bir eserdir. Camimiz, Osmanlı'nın Balkanlar'daki ilk eseri olması d

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Kırklareli'nde Hızır Bey tarafından inşa edilen 636 yıllık Hızırbey Camisi, ramazana özenle hazırlandı.

Ses ve ışık sistemleri bakımdan geçirilen caminin din görevlileri de ramazan ayına kısa bir süre kala tüm hazırlıklarını tamamladı.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hızırbey Camisi'nin mimari özellikleriyle hem ibadete hem de ziyarete gelenlerin dikkatini çektiğini söyledi.

Caminin 636 yıllık bir geçmişi olduğunu belirten Bilgin, Hızırbey Camisi'nin Trakya'daki ilk Osmanlı eseri olduğunu ve 2009'da kapsamlı bir restorasyondan geçirildiğini anımsattı.

Ramazan dolayısıyla camide özel programlar düzenleneceğine dikkati çeken Bilgin, şunları kaydetti:

"Hızırbey Camisi, 1383 yılında yapılmış çok önemli bir eserdir. Camimiz, Osmanlı'nın Balkanlar'daki ilk eseri olması dolayısıyla ayrı bir öneme sahiptir. Camimiz, ramazan ayına hazırlanmış durumda. Camimiz hem ibadet açısından içerisindeki manevi hava hem de turistlik olarak ziyaret edenler açısından çok güzel özelliklere sahiptir. Özellikle ses ve ışık sistemleri gözden geçirilerek, çehresi her yönüyle kontrolden geçirildi. Diyanet İşleri Başkanlığımızın ildeki görevlileri çok güzel bir ramazan icra edilmesi için programlar yapacaklar, vatandaşlarımızın ibadetlerini çok güzel bir şekilde yapmasına vesile olacaklardır."

- Caminin mimari özellikleri

Mimari özellikleri ve hat yazılarıyla dikkati çeken "Büyük Cami" olarak da bilinen Hızırbey Camisi, 1383'te Köse Mihalzade Hızır Bey tarafından yaptırıldı.

Kabe mimarisine benzer şekilde inşa edilen ve 1.000 kişinin ibadet edebileceği kapasiteye sahip cami, 1824, 1987 ve 2009 yıllarında onarıldı.

Kesme taş ve tek şerefeli, kütük kare ve külah kurşunlu minaresi, Balkan Savaşı'nda Bulgarlar tarafından yarıya kadar yıkıldı. Minare, daha sonra tekrar yapıldı.

Erken Osmanlı dönemi yapılarından olan ve zengin kalem işi süslemeleriyle dikkati çeken caminin iç duvarlarını süsleyen büyük harfli yazılar, Kastamonulu Hattat Tevfik tarafından yazıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.