Hüyük Şıh Bahri ve Şıh İdris Türbelerinde bahar temizliği

Hüyük Şıh Bahri ve Şıh İdris Türbelerinde bahar temizliği

Konya’nın Hüyük ilçesinde bulunan Şıh Bahri ve Şıh İdris Türbelerinde belediye ekipleri tarafından bahar temizliği yapıldı

Konya’nın Hüyük ilçesinde bulunan türbelerde Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem'in de katılımıyla belediye ekipleri tarafından bahar temizliği gerçekleştirildi.   
Kış mevsiminin sona ermesi ve bahar döneminin gelmesi ile birlikte Hüyük Belediyesi tarafından ilçe merkezinde bulunan Şıh Bahri ve Şıh İdris Türbelerinde temizlik çalışmaları yürütüldü.

Resim

Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem, 1210'lu yıllarda İran'ın Horasan bölgesinden Konya'ya gelen, Horasan Türklerinden Mevlana Hazretleri'nin de talebeliğini yapmış, Moğol istilası döneminde Hüyük bölgesine gelmiş ve Hüyük merkezi kurucularından olarak bilinen Şıh Bahri ve Şıh İdris'e ait türbeleri ziyaret etti.

Resim

Başkan Çiğdem, ayrıca ilçe merkezindeki tarihi taşınmaz kültür varlıklarını da yerinde inceledi. Aşağı Mahalle Camisi ve eski çeşmelerin aslına uygun olarak tadilat ve bakımlarının yapılması için Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bilgi verilmesi amacıyla gerekli yazışmaların yapılması direktifini verdi. 

Resim

Başkan Çiğdem, türbe ziyaretinde de genel bir çevre temizliğinin yapılması talimatını verdi. Ayrıca türbelerin yıpranan eşya ve malzemelerinin değiştirilmesini de istedi. 

                                         

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler