Hüsnü Geçer Hoca Hakk'a yürüdü

Hüsnü Geçer Hoca Hakk'a yürüdü

İstanbul'da binlerce talebe yetiştiren Ümraniye İmam-ı Azam Camii’nin emekli imamı Hüsnü Geçer Hoca Hakk'a yürüdü. Merhumun cenazesi bugün Ihlamurkuyu Mezarlığına defnedilecek

Alim ve Abid, hizmet ehli olan Molla Hüsnü Geçer Hoca bir süredir gördüğü tedavinin ardından 79 yaşında Rahmet-i Rahman’a kavuştu.

Merhum Hüsnü Geçer Hoca, 26 Ocak 2022 Çarşamba (bugün) öğle namazını müteakip Santral Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Ihlamurkuyu Mezarlığına defnedilecek.

Merhum Timurtaş Hoca kendisi hakkında, “öyle bir molladır ki değil Ayet ve Hadis, dini konular hakkında sadece 2.000 beyit başka başka dillerde ezberden şiir okur” derdi.

Molla Hüsnü Geçer Hoca kimdir?

Molla Hüsnü Geçer 1943 yılında Bingöl’ün Kiğı kazasının Tümük (Kamış Gölü) köyünde doğdu. Alim olan babasının yanında 8 yaşına kadar Kuran-ı Kerim, Süleyman Çelebi’nin mevlidi ile Hüseyin Ertuşî’nin mevlidlerini okudu.

8 yaşında vefat eden babası, Hüsnü Geçer'in, Elazığda bulunan Şeyh Muhammed Hâdî el-Kavmanî’nin medresesinde okumasını vasiyet etti. Bir yıl onun yanında okudu. İki yıl da Şeyh Muhammed Hâdî’nin kardeşi Hacı Mesut Efendi’nin yanında okudu. Fıkıh, Tefsir, bir kısım Sarf ve müfredat-ı Arabiyye’ye tam vakıf oldu.

Geçer, 11 yaşında iken bir arkadaşı ile birlikte Elazığ’dan Bitlis’e (Nurşin) yaya olarak 10 gün süren meşakkatli bir yolculukla okumaya gitti. 2 sene Nurşin’de okuyan Hüsnü Geçer, 13 yaşında Suriye’ye geçerek 7 yıl hiç eve gelmeden yaz, kış, gece, gündüz ilim tahsil etti. Orada eski usule göre tahsilini tamamlayıp Şeyh Alaeddin el-Haznevî’den 19 yaşında iken ilmî icazesini alan Geçer, sonra yanında seyru sülüke başladı. Nakşibendî tarikatının kurallarına uygun kalbî zikri, letaîf zikrini yanında tamamladı. İhlâs, tesbihât ve salavâtla emrolundu. Tarikatın âdâbına göre kendisine murakabe talimatı da verildi.

Hüsnü Geçer, 17 yaşında medrese usulüne göre kitaplarını bitirdi. 4 yıl da idadiye (lise) medresesinde ders verdi. Ayrıca medrese usûlüne göre sona kadar ders vermekle meşgul oldu. 1963’de askerlik hizmeti vakti gelince medreseden memleketine gelen Hüsnü Geçer, edeb ve ilimle dolu bir gençti. 1965’te askerlik hizmetini bitirdikten sonra Kiğı’nın Kamrud (Hasbağlar) köyüne resmî imam tayin edilen Geçer, 20 yıl orada imamlık vazifesi yanında üst seviyeli talebelere de ders verdi. Şiirlerini ihtiva eden Divan-ı Hazîn’i ve bir hikmet kitabı olan Güldan adlı eserini orada yazdı.

Sonra Şeyh İzzeddin El-Haznevî hazretlerinin işaretiyle İstanbul’a geldi. Önce Ümraniyede İmam-ı Şafii Camiinde sonra İmam-ı Azam Camiinde imamlık vazifesini gördü. Her iki camide de çeşitli İslamî ilimlerle meşgul talebeler camilerin müştemilatında okurlardı. Türkçe olarak ilk yazdığı eser, Hanımlara Rehber 5.000 adet basıldı. Kısa zamanda bitti.

İlerleyen yaşına rağmen her gün en az beş saat tedrisatla meşgul olan Hüsnü Geçer Hoca Buhari-i Şerif’ten, Mesnevi-i Şerif’ten, Mustalahu’l-hadis ilminden, Fıkıhtan, Nahivden, Şemail-i Muhammediye’den haftalık olarak ders veriyordu.

Hüsnü Geçer Hoca 25 Ocak 2022 tarihinde Rahmet-i Rahman’a kavuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler