Hekim Birliği: Memur sendika üyeliği e-Devlet’ten yapılsın

Hekim Birliği: Memur sendika üyeliği e-Devlet’ten yapılsın

Hekim Birliği Sendikası, sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-Devlet aracılığıyla yapılabilmesi için Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanlığı’na başvuruda bulundu

Hekim Birliği Sendikası, sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-Devlet aracılığıyla yapılabilmesi için Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanlığı’na başvuruda bulunduklarını duyurdu.

İşçilerin E-Devlet uygulaması ile sendika üyeliği için başvurabilmekte veya üye olduğu sendikadan e-Devlet uygulaması ile çekilme (İstifa) bildirimi yapabilmekte olduğunun ve her 2 durumda da işverene bilgi verilmediği ifade edildi. Ancak kamu görevlilerinde e-Devlet uygulaması üzerinden sendika üyelik/istifa işlemlerinin yapılmadığı ve bu durumun işçi-memur ayrımına neden olduğu başvuru konusunda yer aldı.

Hekim Birliği Sendikası Hukuk Müşaviri Av. Ümit Erdem tarafından Sendika adına yapılan Başvuru’da; örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayan, engel olan bu durum nedeniyle memurların hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden (işçilere göre) eşit şekilde yararlanmasının engellendiği ve memurların nesnel olarak haklılaştırılamayacak dezavantajlı bir konuma sokulduğu ifade edildi.

Hekim Birliği Sendikası sosyal medya hesabı aracılığıyla yapılan açıklamada; “2 Yıl Önce Söz Vermiştiniz. Sözünüzü Tutmadınız. T. İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na Başvurduk. Sonucunu Beklemeden; İŞÇİLERDE OLDUĞU GİBİ, (KAMU GÖREVLİLERİ) HEKİMLER İÇİN DE E-DEVLET’ten SENDİKA ÜYELİĞİ İMKANI SAĞLANSIN!” ifadeleri kullanıldı.

tihk-isci-memur-ayirimi-1.jpg

tihk-isci-memur-ayirimi-2.jpg

tihk-isci-memur-ayirimi-3.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.