Hayvancılık projesi tanıtılacak

Hayvancılık projesi tanıtılacak

Konya Hayvancılığında Rasyonelleşme Projesinin tanıtımı Nevşehir’de yapılacak

 

 

KOP idaresi tarafından 2016 yılı KOP TEYAP kapsamında desteklenen Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan “ Konya Hayvancılığında Rasyonelleşme” projesinin tanıtım ve Eğitim Programı 27–28–29 Eylül Nevşehir Dinler Otelde gerçekleştirilecek olup son gün saat 10:00-12:00 kapanış ile katılım Belgesi dağıtımı yapılacak

KOP idaresi tarafından 2016 yılı KOP TEYAP kapsamında desteklen Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan projemizin ortakları; Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Konya Veteriner Hekimleri Odasıdır.

Proje ve proje tanıtımı programı hakkında bilgiler veren Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi Veteriner Hekim ve proje koordinatörü Mehmet Şenarslan, “Projemiz iki konu başlığı üzerinden uygulamayı düşünüyoruz. Konulardan biri rasyon hazırlama diğer ise koruyucu hekimliktir. Her iki konu başlığı da bir hayvancılık işletmesinin en büyük giderlerindendir. Bir işletmenin %70 giderinin sadece yem gideri olduğu düşünüldüğünde hayvan beslemenin ekonomik açıdan ne kadar önem arz ettiği anlaşılmaktadır. Çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve hayvanların bu sayede verimlerinin arttırılması için uzman bir personelden verilecek eğitimle rasyon hazırlanmasının destek sağlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Koruyucu Hekimlik ise sürü sağlığı ve yönetimi anlayışı ile konuları ele almak sürü sağlığını ilgilendiren hastalıklarda koruyucu hekimliğe ağırlık vererek sürü sağlığını koruyarak hem üreticiyi korumak hem tüketiciye güvenli sağlıklı ürünler sunmak ve hem de kendilerine kazanç elde ederek işletmedeki verimliliği arttırmaktır.

Projemizin hedef kitlesi; Konya ilinde çiftçilikle uğraşan özellikle 18-45 yaş arası genç çiftçiler olacaktır. Çiftçilerimizi özellikle hem hayvancılıkla hem de yem bitkisi ekilişi ile uğraşan kişilerden seçilecektir. Projemizin amaçlarına uygun olarak yem bitkisi ekilişi yapan 100 başa kadar hayvan varlığına sahip çiftçiler seçilecektir. Proje kapsamında yukarıda belirtilen özellikleri taşıyan 80 çiftçi düşünülmektedir. Çiftçilerimize Nevşehir İlinde Dinler Otel 3 gün boyunca otelde, konusunda uzman eğitimcilerle eğitim verilecektir.

Projemizin en önemli çıktıların birisi de Akıllı Telefon Uygulaması olacaktır. Birçok yönüyle ilklerin uygulaması olan Akıllı Telefon Uygulaması ile çiftçilerimiz Büyükbaş Hayvanlarının ihtiyaçlarına göre mevcutta ekiliş yaptığı veya bulundurduğu yem bitkilerine göre rasyon hazırlayabilecektir. Ayrıca yıl boyunca işletmelerin koruyucu hekimlik, biyogüvenlik yönünden bildirim yapabilecek olan Akıllı Telefon Uygulamasını, Android tabanlı işletim sistemi uygulama yükleme platformu Google Play Store üzerinden herkes ücretsiz olarak yüklenebilecektir. Projemiz kapsamında www.rasyon.gov.tr internet sitesi hazırlanmış ve bu site sayesinde aynı Akıllı Telefon uygulaması gibi çiftçilerimiz rasyon hazırlayabilecekler ve projemizin tüm aşamalarından haberdar olacaklardır. Ayrıca eğitim sırasında eğitimcilerimizin sunuları video çekilerek proje internet sitesine yüklenecek, böylelikle tüm çiftçilerimiz eğitimleri sonradan izleyebileceklerdir. Ayrıca proje kapsamında çiftçilerimizin hayvancılık işletmelerinde asabilecekleri ve birçok yönden projemizin amaçlarına yönelik bilgi alabilecekleri Skala Kartları proje ortaklarımız tarafından proje kapsamında hazırlanacak ve çiftçilerimize dağıtılacaktır.Haber Merkezi

 

Önceki ve Sonraki Haberler