HAVELSAN, Quantum 3D şirketini satın aldı

HAVELSAN, Quantum 3D şirketini satın aldı

HAVELSAN ABD'deki Silikon Vadisi'nde faaliyet gösteren Quantum 3D şirketini satın aldı

SAN FRANCISCO (AA) - Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) bir buçuk yıl süren pazarlıkların ardından ABD'deki Silikon Vadisi'nde faaliyet gösteren Quantum 3D firmasını yüzde 100 sermayeyle satın aldı.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Kaliforniya eyaletinde bulunan Silikon Vadisi'nde gerçekleştirilen törendeki konuşmasında, teknolojinin en son noktası neyse onun peşinden koştuklarını belirtti. Bilişim teknolojilerinin dünyada merkezi sayılan Silikon Vadisi faaliyet gösteren teknoloji şirketi olan Quantum 3D şirketini satın aldıklarını kaydeden Atalay, şunları söyledi: "Silikon Vadisi'ndeki değerli Türk mühendis ve bilim insanlarıyla bir araya geldik. Vizyonumuz hem kendi mühendislerimizle hem Silikon Vadisi etrafında oluşturacağımız ekosistemle buradaki teknolojileri Türkiye'ye taşımak ve aynı zamanda Türkiye'de geliştirdiğimiz ürün ve çözümlerimizi Quantum 3D vasıtasıyla Amerika kıtasına satmak ve inşallah bunu da başaracağız. Bu firmayı almak bize nasip oldu ve aynı zamanda bizim alanımızda Amerika'da bir teknoloji şirketini ilk satın alan firma olduk. Bu da rakiplerimizi doğal olarak biraz rahatsız etti.''

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı emekli Tümgeneral Yüksel Öztekin de HAVELSAN’ın simülatör üretimindeki başarısına daha fazla katkı sağlamak amacıyla Quantum 3D'nin satın alındığının altını çizerek, "Quantum 3D, HAVELSAN'ın üretmekte olduğu simülatör içerisindeki görüntü sistemleri üreten bir şirkettir. İki yıl önce görüşmeler başlamış ve bugün nihai sonuca ulaşmıştır. Quantum 3D'nin alınmasıyla birlikte HAVELSAN üreteceği simülatörler de daha ucuz ve etkin olacak ve dünya pazarına girme şansı elde edecek. Özellikle Quantum 3D'nin varlığıyla HAVELSAN Amerikan pazarında da yer alacaktır.'' değerlendirmesinde bulundu.

Amerikan şirketlerinde çalışan ve çeşitli kendi alanlarında uzmanları da buraya davet ettiklerini dile getiren Öztekin, şöyle devam etti: "Onların da bu iki şirkete olan katkılarını görmek ve almak maksadıyla bir araya geldik. Onların varlığı gerek buradaki Quantum 3D için gerekse Türkiye'deki HAVELSAN için önemli katkı sağlayacaktır. İlerleyen süreçlerde onlarla birlikte Ar-Ge oluşturup ve onları ülkemize transfer edip daha büyük alanlarda özellikle ülke güvenliğine gerekli olan alanlarda çalışmalar yaparak gerekli ürünleri Türkiye'ye kazandırmayı hedefliyoruz.''

Silikon Vadisi'nde çalışan Türk mühendislere de tavsiyelerde bulunan Öztekin, "Dünyada teknoloji alanında faaliyet gösteren lider şirketlerde çalışıyorlar. Kendilerini çok iyi yetiştirsinler, hayallerinin çok ötesinde bilgi ve tecrübeye sahip olsunlar. Her zaman elde etmiş oldukları bilgi tecrübeyi ülkemiz için ne zaman nerede kullanırız diye düşünsünler. Biz onlara HAVELSAN olarak her alanda destek vermeye onlarla birlikte çalışmaya hazırız." ifadelerini kullandı.


- "HAVELSAN, ABD pazarında rahatça satış yapabilir"


Quantum 3D Üst Yöneticisi (CEO) Pratish Shah ise HAVELSAN'la yaklaşık iki yıldır görüşme halinde olduklarını hatırlatarak, "Bence HAVELSAN çok etkili ve harika bir şirket. Birçok güvenlik teknoloji ürünleri sunuyorlar ve Türkiye'de çok başarılılar. Quantum 3D ve HAVELSAN'ın birleşmesi eşsiz bir şey ve her iki taraf için çok fazla avantajlara sahip. Güvenlik açısından Türkiye ve ABD beraberliği için de eşsiz bir fırsat. HAVELSAN, ABD pazarında rahatça satış yapabilir." dedi.

Törende HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Özçakır da İngilizce görsel bir sunum gerçekleştirdi. HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emekli Tümgeneral Taner Düvenci ve R&D Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin'in de hazır bulunduğu törene Türk öğrenci ve mühendisler de katıldı.
AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler