Hava şartları buğday rekoltesini düşürdü

Hava şartları buğday rekoltesini düşürdü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çolakoğlu:- "Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında olması nedeniyle buğday ve arpada rekoltenin yüzde 10 ile 20 arasında düşmesi bekleniyor."

MUŞ (AA) - Muş'ta hava sıcaklığının mevsim normallerinin altında olmasının, buğday ve arpa rekoltesini olumsuz etkileyeceği bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taban suyunun yüksek olduğu yerlerde bitkinin fotosentez yapamadığını söyledi.

Bu durumun rekoltenin düşmesine neden olacağını ve çiftçiyi olumsuz etkileyeceğini belirten Çolakoğlu, şöyle konuştu:

"İlimizin tarım alanları ve ovaları çok geniş. Muş Ovası, 165 bin hektarlık alanıyla Çukurova ve Konya Ovası'ndan sonra tek parça olarak ülkenin üçüncü büyük ovası. İlimizde özelikle hububat ekimi yoğun olarak yapılmakta. 135 bin hektar civarında hububat ekimimiz var. Buğday ve arpa ekimi yoğun yapılıyor. Kışın kar, ilkbaharda ise yağmur çok oldu. Bu nedenle buğday ve arpa, fotosentez yapamadı ve bu bitkilerde bodurluk meydana geldi. Buğdayda özellikle yüzde 10 ile 20 arasında verim düşüklüğü bekliyoruz."

Muş Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım da geçen yıla oranla rekoltenin düşmesini beklediklerini söyledi.

Yıldırım, "Bu nedenle çiftçi tedirgin. Rekoltenin düşmesi samanı da etkileyecek. Samanın tonunda 150 liralık bir artış olacak. Çünkü buğday boy atmazsa saman da az olacak." dedi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :