Hatay BB Başkanı Savaş'tan ilginç 'kentsel dönüşüm' savunması: Biz yaptık

Hatay BB Başkanı Savaş'tan ilginç 'kentsel dönüşüm' savunması: Biz yaptık

Depremlerin ardından Hatay'da, CHP'nin kentsel dönüşüm karşıtı çalışmaları yeniden tartışma konusu olurken, Başkan Savaş'ın 2019 seçimleri adaylık sürecinde Emek Mahallesi'nde kentsel dönüşüm karşıtı miting düzenlediği ortaya çıktı

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından çok sayıda binanın yıkıldığı Hatay'da, CHP'nin kentsel dönüşüm karşıtı çalışmaları yeniden tartışma konusu oldu. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın 2019 seçimlerindeki adaylık sürecinde deprem sonrası binaların yıkıldığı Emek Mahallesi'nde kentsel dönüşüm karşıtı miting düzenlediği ortaya çıktı. CHP'li Lütfü Savaş'ın, depremde yerle bir olan Rönesans rezidansın müteahhidine de övgüler dizmişti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay'da yıllar önce devlet eliyle kentsel dönüşüm hamlesinde bulunuldu. Ancak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 2019'daki yerel seçimlerden önce Emek Mahallesi'nde vatandaşlarla bir araya gelerek, kentsel dönüşüm projesini bir dayatma olarak anlatmıştı.

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın, depremde yerle bir olan Rönesans Rezidans'ın müteahhidi, Mehmet Yaşar Coşkun'a adeta övgüler yağdırmış, "Orası eski mimarlar odası başkanımızın yapmış olduğu bir bina. Bu arkadaşımız gerçekten idealist bir insan. Bunu büyük ihtimal şartlarına uygun yapmıştır, deprem yönetmeliğine göre yapmıştır" ifadelerini kullanmıştı.

1.jpg

SAVAŞ'TAN İDDİALARA CEVAP

Hatay'ın Emek Mahallesi'ndeki kentsel dönüşümle ilgili haberler hakkında açıklama yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "Antakya Belediye Başkanı olduğum dönemde Emek Mahallesi'nin riskli alan ilan edip, kentsel dönüşüm alanı olması için başvuru yapan bizzat benim. Yaralarımızı sarmak için gece gündüz çalışırken bu asılsız haberleri yapanları halkın vicdanına havale ediyorum" dedi. Hatay Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, bir yayın kuruluşunda "Lütfü Savaş'ın 2019 seçimlerindeki adaylık sürecinde deprem sonrası binaların yıkıldığı Emek Mahallesi'nde kentsel dönüşüm karşıtı miting düzenlediği ortaya çıktı" şeklindeki haberin gerçeklikten uzak, tamamen asılsız olduğu açıkladı.

Lütfü Savaş'ın Antakya Belediye Başkanı olduğu dönemde Emek Mahallesi'nin riskli alan ilan edilip, bölgenin kentsel dönüşüm alanı olması için başvuruyu yaptığı, Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin hemen ardından bölgenin yetkisinin Antakya Belediyesi'ne devredildiği iddiasın da açıklamada yer verildi.

Açıklamada, "Alana uygulanan ve plana işlenmesi için Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen plan kentsel dönüşüm projesinden çıkarılmış, zemin açısından ve nüfus/alan bakımından yeni bir çöküntü mahallesi haline getirildiği, 3.5 emsalli binalarla doldurulduğu, sosyal donatıların neredeyse bulunmadığı görülmüştür. Bu sebeplerle insan ölçeğinde sosyal donatı alanlarının (okul, sağlık ocağı, büyük tek parça yeşil alanların, otoparkların vb.) arttırılması ve inşaat emsallerinin düşürülmesi noktasında gerekli tüm uyarılar Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. Tüm uyarılara rağmen Antakya Belediyesi, alanı TOKİ'ye Arsuz'da bulunan tekelin parselleri karşılığı devretmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum