Hasret bitiyor! Suud yurt dışı umreci kabulü için tarih verdi

Hasret bitiyor! Suud yurt dışı umreci kabulü için tarih verdi

Koronavirüs salgını nedeniyle durdurulan umre turları yeniden başlayacak. Suudi Arabistan umre kararını duyurdu. Umre ziyaretleri 4 Ekim'de yurt içinde, 1 Kasım'dan itibaren ise yurt dışından ziyaretçi kabulüyle başlayacak

Suudi Arabistan yönetimi tarafından koronavirüs salgını nedeniyle durdurulan umre turları yeniden başlıyor. 2020'de hac ve umre için hazırlanıp gidemeyenler, kutsal topraklara gitmek isteyenler "2020'de umre var mı? Umre ne zaman yapılabilir? Umre turları başladı mı?" sorularına cevap ararken Suudi Arabistan'dan flaş umre açıklaması geldi. 

Suudi Arabistan 1 Kasım 2020'den itibaren yurt dışından umre ziyaretlerine tam kapasiteyle izin verileceğini duyurdu. Suudi Arabistan içinden umre ziyaretlerine ise 4 Ekim'den itibaren yüzde 30, 18 Ekim'den itibaren ise yüzde 75 kapasiteyle izin verilecek.

Suudi Arabistan, Kovid-19 önlemleri kapsamında yaklaşık 6 aydır durdurduğu umre ziyaretlerini 4 Ekim'den itibaren kademeli olarak başlatacağını duyurdu.

Suudi Arabistan resmi haber ajansına göre, İçişleri Bakanlığından bir kaynak, 4 Ekim'den itibaren ülke içinden umre yapmak isteyenler için Mescid-i Haram'ın kapasitesinin yüzde 30'unun (günlük 6 bin kişi) açılacağını, 18 Ekim'den itibaren ise Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi'deki Ravza-i Şerif'in yüzde 75 kapasiteyle ülke içinden ziyaretçileri kabul edeceğini açıkladı.

Kasım ayının başından itibaren ise yurt içi ile yurt dışından umre ve ibadet için gelenlerin kabul edilmeye başlanacağını belirten kaynak, bu aşamada Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'nin Kovid-19 önlemleri alınarak tam kapasiteyle ibadete açılacağını ifade etti.

Suud İçişleri Bakanlığı kaynağı, Kovid-19 riski bulunmayan ülkelerden kademeli olarak ziyaretçi kabul edileceğini açıkladı.

 Salgın nedeniyle bu yıl hac ibadeti sadece Suudi Arabistan'da yaşayanlarla sınırlı tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.