Hangi masraflar ev sahibinin hangileri kiracının

Hangi masraflar ev sahibinin hangileri kiracının

Kira sözleşmelerindeki masrafların paylaşımı konusunda neler bilmelisiniz?

Kat Malikleri ve Acil Onarımlar

Kira sözleşmelerinde, bina dış yalıtımı gibi giderlerde kat maliklerinin yükümlülüğü nedir?

Kira sözleşmesi yapan ev sahipleri ve kiracılar, bazı masraflar konusunda anlaşmazlık yaşayabilir. Özellikle kış mevsimi yaklaştıkça, konutun bakımı, onarımı, ısı yalıtımı gibi konularda sorunlar çıkabilir. Kat Mülkiyeti Kanunu ve Borçlar Kanunu'ndaki hak ve yükümlülükleri bilmek ve sorunları arabulucu yoluyla çözmek gerekebilir.

Ortak Kullanım Alanlarının Bakımı ve Onarım

Çatı, baca gibi ortak kullanım alanlarının bakım ve onarım masrafları kimin sorumluluğundadır?

Çatı, baca, genel dam teras gibi ortak kullanım alanlarının bakım ve onarım masrafları, tüm kat maliklerinin ortak sorumluluğundadır. Ev sahibi, bu masrafları kiradan düşemez. Kiracı, bu masrafları site yönetimine ya da bankaya yatırdıktan sonra dekontu ev sahibine göstererek kiradan düşebilir.

Kombi Bakımı ve Onarım

Kombinin bakımı, tamiri, yenilenmesi gibi masraflar kimin yükümlülüğündedir?

Kombi, evin demirbaşı sayılır. Kombinin yıllık bakımı, peteklerin temizlenmesi gibi periyodik işlemler kiracının yükümlülüğündedir. Kombinin arızalanması, parça değişimi, yenilenmesi gibi durumlarda masraf ev sahibine aittir. Ancak, kiracının kombiye zarar verdiği tespit edilirse, fatura ev sahibine kesilemez.

Temizlik ve Bakım Giderleri

Petekleri temizletmek istiyorum, bunun masrafını kiradan düşebilir miyim?

Borçlar Kanunu’na göre, "Kiracı, kiralanan yerin olağan kullanımı için gerekli olan temizlik ve bakım masraflarını ödemekle yükümlüdür." Bu maddeye göre, peteklerin temizlenmesi gibi işlemler kiracının sorumluluğundadır.

Tadilat Masrafları ve Arabulucu

Tadilat masrafları konusunda uyuşmazlık yaşanırsa, arabulucuya hangi taraf başvurmalıdır?

Tadilat, bakım masrafları konusunda talebi olan taraf, arabulucuya başvurabilir. Kiracı ve ev sahibi, arabulucu aracılığıyla masrafların miktarı, ödeme şekli gibi konuları görüşerek adil ve uygun bir çözüm yolu bulabilirler.

Su Tesisatı Tamiri

Kiraladığım dairenin su tesisatı bozuldu. Tesisatın tamiratı kimin yükümlülüğündedir?

Eğer tesisatın tamiratı kapsamlı ve pahalı bir işlem gerektiriyorsa, ev sahibi ile iletişime geçmek daha iyi olur. Ev sahibi, daha uygun fiyata, tanıdığı firmalara yaptırmak isteyebilir. Kiracı, zorunlu onarım kapsamında tesisatı tamir ettirerek bedelini kiradan düşebilir.

Asansör Bakımı

Kiracı, bozuk asansör için para ödemek zorunda mı?

Binanın ortak kullanım alanlarının tamiri ve bakımı, mal sahibinin sorumluluğundadır. Asansör de bu alanlardan biridir ve kira kontratında farklı bir hüküm bulunmadığı sürece kiracı bu giderleri karşılamaz.

Kiracının Ödemesi Gereken Giderler

Kiracının binaya ilişkin hangi giderleri ödemesi gerekir?

Kiracı, binanın temizliği gibi idari giderlere katılmakla yükümlüdür. Ancak, binanın demirbaşlarına ait giderler mal sahibine aittir. Ayrıca, Borçlar Kanunu’na göre kiracı, kiralananın normal kullanımı için gerekli olan temizlik ve bakım giderlerini de ödemek zorundadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler