Halil Asaf gülsün diye...

Halil Asaf gülsün diye...

Doğumsal anomaliyle dünyaya gelen, 2 yaşında annesi tarafından terk edilen, bunun üzerine halasının sahip çıkarak evlat edindiği 6 yaşındaki Halil Asaf, özgürce yürüyebilmek için yardım eli bekliyor - Yaklaşık 4 yıldır, kendisini evlat edinen, anne ve bab

İSTANBUL (AA) - HATİCE ŞENSES - Doğumsal anomaliyle dünyaya gelen, 2 yaşında ise annesi tarafından terk edilen, bunun üzerine halasının sahip çıkarak evlat edindiği 6 yaşındaki Halil Asaf Soysal, özgürce yürüyebilmek için yardım istiyor.

Yemek ve soluk borusunu ilgilendiren doğumsal anomaliyle dünyaya gelen küçük çocuğun henüz iki günlükken hastalığı tespit edildi. Bunun üzerine ameliyata alınan Halil Asaf, yaklaşık 4,5 ay süreyle kaldığı yoğun bakımda beyin kanaması geçirdi.

Beyin kanaması sonrasında bir de felç durumu gözlenen ve sonraki hayatını yüzde 98 engelle sürdürmek zorunda kalan Halil Asaf, 2 yaşına geldiğinde ise annesi tarafından terk edildi.

Babasının artık tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayıp, bakımını da yapamadığı Halil Asaf'a halası Türkan ile eniştesi Selim Soysal çifti sahip çıktı.

"Asaf'ın tek şansı bendim. Ben de olmasaydım yurda gidecekti." dedikleri çocuğa sadece bakmakla kalmayan çift, ona olan sevgilerini ve bağlılıklarını bir de evlat edinerek resmiyete taşıdı.

Yaklaşık 4 yıldır, kendisini evlat edinen, anne ve baba bildiği halası ve eniştesinin her geçen gün artan sevgi ve şefkatiyle birçok sorunun üstesinden gelen Halil Asaf, şimdi hayırseverlerden gelecek yardımlarla yürüyeceği günün hayalini kuruyor.


- "Eşimle çocuğun bakımını üstlenmeye karar verdik"

AA muhabirine küçük çocuğun hayat mücadelesini anlatan Türkan Soysal, 23 yıllık evliliklerinde çocuk sahibi olamadıklarını dile getirdi.

Halil Asaf'ın doğduğu günden bu yana çok zorlu bir hayat mücadelesi verdiğini, hayatının önemli bir bölümünün hastanelerde geçtiğini dile getiren Soysal, çocuğun 2 yaşına geldiğinde de annesi tarafından terk edildiğini söyledi.

Soysal, daha sonra kardeşinin çok mücadele verdiğini ama Halil Asaf'a bakamadığını, ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirterek, eşiyle çocuğun bakımını üstlenmeye karar verdiklerini anlattı.

Türkan Soysal, "Halis Asaf bize geldiğinde 6 kilo 750 gramdı. Bu sürede 2,5 ay boyunca kabızlık nedeniyle bağırsaklarını yıkadık. 2 yıl boyunca, gün 24 saat, 5 saat mama verdim, 1 saat ara verdik. İlk iki yılımız böyle geçti. Birden fazla hastalığı olduğu için sürekli hastanedeydik. Küçücük bir canıyla önce bağışıklığını düzenlemek için yola koyulduk. 4 yıldır böyle bir süreçteyiz." dedi.


- "200 bin liraya ihtiyaç var"

Çocuğun ömür boyunca ağızdan beslenemeyeceğini ama yürüyebilmesi için bir umut ışığı doğduğunu dile getiren Soysal, şöyle devam etti:

"Halil Asaf, yürüyebilme umudu olduğu için 3 ay önce ameliyat oldu. Aynı ameliyatta 8 operasyon birden yapıldı. Biz de bugüne kadar yapılması gereken her şeyi yaptık, halası ve eniştesi olarak maddi ve manevi hayatımızı ortaya koyduk. Çok yoğun fizik tedavi alması gerekiyor. Ameliyat çok başarılı geçti ama sonucunda fizik tedavi almazsa hiçbir anlamı kalmayacak. Bu kampanya sonuç verirse, eğer Allah izin verirse oğlumuz her gün fizik tedavi alacak. Yıllık gideri Valilik izninde de belirttik, 246 bin TL tutuyor ama 200 bini için izni aldık. Şimdilik 200 bine ihtiyaç var. Halil Asaf'ın da bütün çocuklar gibi koşmasını oynamasını istiyorum. Her şeyden önemlisi kendi hayatını idame ettirebilmesini istiyorum."

Küçük çocuğun sağlığına kavuşması için hayırseverlerden destek isteyen Soysal, kampanyanın sonuç vermesi halinde evin bir odasının Halil Asaf'ın tedavisi için gerekli olan ekipmanlarla düzenleneceğini, ayrıca yoğun şekilde de fizik tedavi hizmeti alabileceğini dile getirdi.

Türkan Soysal, "Benim de çok fazla sağlık problemlerim olduğu için Halil Asaf ileride kendi başının çaresine bakabilmeli. Biz 4 yıldır ona bakıyoruz, eşimle gönlümüzü ortaya koyduk. Aynı zamanda Halil Asaf bizim evladımız. Bu konuda destek bekliyoruz. Halil Asaf için Valilik izniyle açılan hesaba destek vermek isteyenler hayırseverler Türkan Soysal adına '28 0001 0021 3464 0684 1450 04' numaralı İban numarasına bağışlarını yapabilirler." şeklinde konuştu.


AA

Kaynak:Haber Kaynağı