Hacı Veyiszâde 7 Şubat’ta anılacak

Hacı Veyiszâde 7 Şubat’ta anılacak

Hacı Veyiszade Mustafa Kurucu Hoca Efendi, 7 Şubat 2020 Cuma günü saat 20:00'de Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşecek programda yâd edilecek.

Merhum Hacı Veyiszade Mustafa Kurucu Hoca Efendiyi anma ve anlama programının 7 Şubat saat 20:00'de Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşeceğini dile getiren İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, “Bir şehrin değeri ve kıymeti,  yetiştirdiği,  barındırdığı kıymetleri ve kıymetlileri ile oluşur. Ömrünü din ve iman, ahlak ve fazilet, vicdan, irfan ve memleket için, su gibi harcamış, canını sebil edercesine çalışmış, gelecekte İslam davasına hizmet edecek genç imanlı nesilleri yetiştirmek uğruna birçok zahmetlere katlanmıştır. Öyle ki, birçok münafığa tahammül etmiş, bir talebenin yetişmesi uğruna bin münafığın kahrını çekmiş bir bahçıvan olmuştur. Hoca efendi çok ciddi,  dersini çok seven,  çok zahmetler çeken kâmil ve arif bir insandı.” dedi.

Kendisini İslam ve Allah davasına vakfetmişti
Poçanoğlu, daha sonra şunları kaydetti; “Hacı Veyiszade Hoca Efendi Kur'an-ı Kerim okumanın yasak olduğu dönemde evlerde çocuklara gizlice Kur'an dersi veriyor.  Tabi o zamanda Kur’an’a düşman münafık biri, hocayı şikâyet ediyor. Hoca karakola götürülüyor, ifadesi alınacak. Çünkü onlara göre suçlu. Hacı Veyiszade karakola girmiş bakmış, hırsızı,  ayyaşı,  adli suçlusu ne ararsan var, haliyle ifade için bir hayli sıra bekleyecek.  Bir fırsatını bulup bir polis memuruna "Guzum Guran okumayı bilin mi?" demiş," bilmem" cevabını alınca,  "O zaman bugünün yadigârı olsun, sana elhamı (fatihayı) belleteyim" demiş. Düşünebiliyor musunuz, hizmet ve dava endişesi onu karakolda dahi durduramıyor ve gayretinden zerre eksiltemiyor.”

Ramazan Muslu konferans verecek
Müftü Poçanoğlu, anma programıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Merhum Hacı Veyiszade Mustafa Kurucu Hoca Efendi'nin vefatının 60.yıl dönümü münasebetiyle, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya İl Müftülüğü, N.E.Ü. Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi ve Türk Anadolu Vakfı işbirliği ile düzenleyeceğimiz anma ve anlama programının içeriği hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Programda;   İmam Hatip Liseleri ve Kur’an Kursları öğrencileri arasında yapılan “Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed   (S.A.V)  ve Eğitiminin Özellikleri" konulu ödüllü kompozisyon yarışmasında dereceye giren her iki kategoride de birinci olan öğrenciler eserlerini katılımcılara okuyacaklar ve akabinde 20 kişiye ödül takdim edilecek. Birincilere 2000 TL, ikincilere 1500 TL, üçüncülere 1000 TL, dördüncüden onuncuya kadar da çeyrek altınla ödüllendirilecek. Ayrıca programda;  Hoca efendinin hayatını anlatan kısa bir belgesel filmi izlettirilecek ve akabinde Diyanet işleri başlan yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu konferans verecek.  İl Müftülüğü Tasavvuf Korosu tarafından seslendirilen ilahi dinletisinin ardından program tamamlanmış olacak.”

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.