Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

"(Sicil affı) Bunu engelleyen kim? Bankanın müdürü, yöneticisi. Buradan bütün Türkiye'ye söylüyorum; o bankaları gerçekten yakından izliyoruz"- "Biz sorunları torunlara havale eden bir parti değiliz. Onun için torunlarımıza, her doğana, sağlam bir cumhuri

MALATYA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bazı bankaların sicil affından sonraki tutumlarına ilişkin, ''Bunu engelleyen kim? Bankanın müdürü, yöneticisi. Buradan bütün Türkiye'ye söylüyorum; o bankaları gerçekten yakından izliyoruz.'' dedi.

Tüfenkci, Yeni Sanayi Sitesi içindeki keresteci esnafını ziyaret etti.

Dükkanları tek tek dolaşan Tüfenkci, esnafa hayırlı işler diledi, devlet tarafından sunulan teşvik ve fırsatlar hakkında bilgi verdi.

Malatya Ağaç Sanatkarları Odasını da ziyaret eden Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, AK Parti hükümeti ve belediyelerinin tamamen millet için çalıştığını söyledi.

Bakan Tüfenkci, yeni bir yol ayrımına girdiklerini belirterek, 16 Nisan'daki halk oylamasıyla Cumhurbaşkanlığı sisteminin vatandaşların önüne gideceğini ifade etti.

Türkiye'nin tüm kesimlerine inandıklarını ve güvendiklerini dile getiren Bakan Tüfenkci, ''Biz sorunları torunlara havale eden bir parti değiliz. Onun için torunlarımıza, her doğana, sağlam bir cumhuriyet, demokrasi, ekonomi bırakmak istiyoruz. Yapılan sistem değişikliği de bu yüzdendir.'' dedi.

Hükümet olarak pek çok imkan sağladıkları halde, bürokratik engeller nedeniyle birçok esnafın bunlardan yararlanamadığını ifade eden Tüfenkci, yeni sistemle birlikte bu engellerin de ortadan kalkacağını bildirdi.

- ''Hesabını sorarız''

Talepler doğrultusunda bankalarla da görüşerek ''sicil affı'' getirdiklerini anımsatan Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti:

''Ama ne oluyor, sahaya baktığınızda 'siz çeki ödememişsiniz' deniliyor ve kredi verilmiyor. Zaten sicil affını bu yüzden getirdik. O zaman ne anlamı var sicil affının? Bunu engelleyen kim? Bankanın müdürü, yöneticisi. Buradan bütün Türkiye'ye söylüyorum; o bankaları gerçekten yakından izliyoruz. Elimizde birçok denetim mekanizmaları var. Hesabını sorarız. Biz şunu dedik; geçmişte senedini, kredisini ödeyemeyen olabilir, sonradan ödeyenler olur. Sonradan bunlarda bir sorun olmaması lazım, 6 ay içinde silinmesi lazım.''

15 Temmuz'daki darbe girişimine de değinen Tüfenkci, vatandaşların bu girişime karşı göğüslerini siper ederek demokrasisine sahip çıktığını, bu aziz millete ne yapılsa az olduğunu söyledi. Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

''Birilerinin o ya da bu nedenden dolayı bu millete ayak bağı olmaması lazım. Prangalarını çözmemiz lazım. Onun için hızlanmamız lazım. Şimdi birileri bu anayasa değişikliğine 'tek adam olacak.' diyor. Bunu samimiyetle söylüyorum, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan meselesi değil. Ahmet, Mehmet meselesi değil. Bu sistem meselesi. 2019'da kim seçilir, kim ölür kim kalır onu Allah bilir.''

"Türkiye ne çektiyse kopyacılıktan çekti." diyen Tüfenkci, ''Biz ceza kanunu aldık İtalya'dan, borçlar kanunu Almanya'dan aldık. Kendimize uyduralım diye uğraştıkça uğraştık. Oysa bu bünyeye uygun yönetim modelini geliştirmek zorundaydık. Allah'ın izniyle 16 Nisan'da kararı millet verecek. İnanıyorum ki, kararı millet verecek.'' ifadesini kullandı.

Ziyaretleri sırasında Bakan Tüfenkci'ye Malatya Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat eşlik etti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı