GRAFİKLİ - Suriye'de muhalifler ve Türkiye, ateşkese sahip çıktı

GRAFİKLİ - Suriye'de muhalifler ve Türkiye, ateşkese sahip çıktı

Suriye'de muhalifler, 3. haftası dolan ateşkese tüm provokasyonlara rağmen sadık kaldı - Esed ordusu ve rejim yanlısı yabancı terörist gruplar, ateşkesi yüzlerce kez ihlal etti- Muhalifler ise sürece sadık kalarak, yalnızca meşru müdafa amaçlı karşılıklar

ANKARA (AA) - Suriye'de 30 Aralık'ta yürürlüğe giren ateşkes, Beşşar Esed ordusu ve rejim yanlısı terörist gruplar tarafından yoğun bir şekilde ihlal edilmesine karşın, muhalif gruplar ateşkese sadık kalarak Türkiye'nin garantörlüğüne riayet etti.

Türkiye'nin muhalefet, Rusya'nın da rejim güçlerinin garantörlüğünü üstlendiği ateşkes, 30 Aralık gecesi yürürlüğe girmişti.

Ancak 21. günündeki ateşkesin ilk anlarından başlamak üzere Esed ordusu ve rejim yanlısı yabancı terörist gruplar, ülkenin birçok noktasında ateşkesi ihlal etti.

Özellikle Şam'ın batı kırsalındaki Barada Vadisi'ndeki yerleşimler Esed ordusunun havadan varil bombalı saldırıları ile yabancı gruplardan Hizbullah'ın füze ve top atışlarına maruz kaldı.

Rejim ve Hizbullah, Halep ilinin güney ve batı kırsalını, Lazkiye ili kırsalını, İdlib ili merkezi ve kırsalını, Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki ilçe ve beldeleri, Madaya ve Zebadani ilçelerini, Hama ve Humus illerinin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki yerleşimleri, ülkenin güneyindeki Deraa ilini havadan ve karadan vurdu.

AA muhabirinin sahadan derlediği bilgilere göre, rejimin ve İran destekli grupların ihlallerinde İdlib'te 21, Şam'a bağlı Doğu Guta bölgesi ve Barada Vadisi'nde toplam 19, Deraa'da 8, Hama ve Humus'ta 6'şar, Halep'in batı kırsalında 12 olmak üzere toplam 72 sivil yaşamını yitirdi.

Suriye muhalefetini temsil eden Müzakere Yüksek Komitesi'nin geçen hafta yaptığı açıklamaya göre, rejim güçlerinin ateşkes ihlali sayısı 399'a ulaşmıştı.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) da 15 Ocak'ta yayınladığı raporda, ateşkesin ilk 2 haftasında rejim güçleri ve destekçilerinin ateşkesi 311 kere ihlal ettikleri duyurmuştu.

Diğer taraftan, Türkiye'nin garantörlüğünü üstlendiği muhalifler yalnızca rejim saldırıları yoğunlaştığında meşru müdafaa amaçlı karşılıklar verdi. Bunun dışında şiddetli bir saldırı ya da toprak kazanma amaçlı bir saldırıya girişmedi.

Rejim ise Doğu Guta ve Barada Vadisi'ndeki operasyonlarında bazı alanları ele geçirdi.

Türkiye, üstlendiği garantörlüğü, muhaliflerin ateşkes sürecine riayet etmesiyle başarıyla yerine getirmiş oldu.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler