Görme engelli bakkalın çalışma azmi

Görme engelli bakkalın çalışma azmi

Edirne'de yaşayan görme engelli Hüseyin Ocak, 25 yıldır bakkal dükkanı işletiyor- Evinin alt katındaki bakkalda ürünlerin yerini ezbere bilen Ocak, para alışverişini eksiksiz yerine getirebiliyor- Ocak:- "Hayata küsmedim ve bakkal açarak ekmeğimi kazanıyo

EDİRNE (AA) - Edirne'de yaşayan 55 yaşındaki görme engelli Hüseyin Ocak, engeline rağmen 25 yıldır bakkal dükkanı işletiyor.

Geçirdiği iş kazası sonucu 25 yıl önce gözlerini kaybeden Ocak, Babademirtaş Mahallesi'ndeki evinin alt katına bakkal açtı. Ürünlerin yerini ezbere bilen Ocak, para alışverişini eksiksiz yerine getirebiliyor.

Ocak, gazetecilere yaptığı açıklamada, işini severek yaptığını söyledi.

İş kazası sonucu gözlerini kaybettiğini anlatan Ocak, şunları kaydetti:

"Hayata küsmedim ve bakkal açarak ekmeğimi kazanıyorum. En büyük destekçim eşim oldu. Ayrıca bakkalda çalışan yardımcılarım da destek oluyor. Tabii hayatın olmazsa olmazı 'insana güven' ile bu bakkalı işletiyorum. Karşılıklı güven ve mücadeleyle bugüne kadar geldim. 25 yılı tamamlamak üzereyim. Para alışverişinde sorun yaşamıyorum. Ürünün fiyatı belli olduğu için yanımda çalışanlar veya müşterilerim kaç para verdiklerini söylüyorlar. Bende onlara her zaman tereddütsüz güvenirim. Fiyatı söyledikten sonra para üstünü vermek sorun olmuyor. Kendi para dizimim var. Yıllardan beri kullandığım tarzla para üzerini rahatlıkla veriyorum. Soldan sağa kağıt ve metal paraları büyükten küçüğe doğru diziyorum kasada. Kuruluşundan bugüne kadar burada olduğum için ürünlerin yerinin çoğunu biliyorum."

Engellilerin hayata sıkıca sarılması gerektiğini vurgulayan Ocak, "İnsanlara güvensinler, sonra da Allah'ın onlara ikram ettiği hayatı sevsinler. Tüm mücadelenin azmi, hayatı sevmekten geliyor. Allah’ı sevmek, hayatı sevmek, insanı sevmek bence hepsi eşdeğer. Ben hayatı seviyorum ve mücadele ediyorum." diye konuştu.

- "Azmi herkese örnek olmalı"

Bakkalın müşterisi Nisanur Yıldız da Ocak'ın azminin herkese örnek olması gerektiğini dile getirdi.

Yıllardır bu bakkaldan alışveriş yaptığını anlatan Yıldız, para alışverişinde hiçbir zaman sorun yaşamadığını kaydetti.

Bakkala ürün getiren toptancı Eray Sağlam da Ocak’ın çok iyi bir esnaf olduğunu ve sorunsuz şekilde ticaret yaptıklarını söyledi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :