Gençler "yerel basının dijital dönüşümü"nü tartışıyor

Gençler "yerel basının dijital dönüşümü"nü tartışıyor

Basın İlan Kurumu tarafından "Erasmus+" kapsamında 7 farklı bölgede yapılacak "Gençlerin Katılımı ile Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü ve İnternet Yasası Çalıştayı"nın ilk ayağı İstanbul'da yapıldı- Genel Müdür Karaca: - "Analogun dijital yayıncılık karşı

İSTANBUL (AA) - Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, yerel gazetelerin dijital yayıncılığa dönüşümü konusunda sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla 7 ilde "Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü ve İnternet Yasası Çalıştayı" düzenleyeceklerini belirtti.

Basın İlan Kurumunca "Erasmus+" kapsamında gerçekleştirilen "Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijital Dönüşümü ve İnternet Yasası Çalıştayı"nın ilki, İstanbul'da yapıldı.

Genel Müdür Karaca, çalıştayın açılışındaki konuşmasında, katılımcı 25 gence kurumun işleyişi ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Karaca, dönüşümün sadece yazılı basında değil başta ekonomi olmak üzere her alanda gerçekleştiğini anlattı.

Kurum olarak bir aracı görevi üstlendiklerini vurgulayan Karaca, şunları söyledi:

"Analogun artık dijital yayıncılık karşısında her gün kan kaybettiği ve yakın bir gelecekte sona ereceğini düşünerek, gazetelerimizin dijitale dönüşümü konusunda sorumluluklarımızı yerine getirmek istiyoruz. Bu bizim Avrupa Birliği kapsamında ilk projemiz. O yüzden bunu, başarılı şekilde tamamladıktan sonra hatta bitmesini beklemeden yeni projelere müracaatlarımız devam edecek. Bizim gençlerden beklediğimiz de beyin fırtınası yaparak çalışmalarımıza katkı sunmalarıdır."

- Çalıştay hakkında

Her bölgede 25 gencin katılımıyla yapılacak çalıştaylarda, yerel yazılı basının dijitale dönüşümü ve İnternet Yasa Tasarısı'nın oluşturulması sürecinde, gençlerin fikir ve görüşlerini almak amaçlanıyor.

Çalıştayların dört oturumundan her birinde beyin fırtınası ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi şeklinde iki aşama bulunacak ve her oturum 90 dakika sürecek.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Çalıştayı 7 Mart'ta Diyarbakır'da, İç Anadolu Bölgesi Çalıştayı 21 Mart'ta Ankara'da, Karadeniz Bölgesi Çalıştayı 11 Nisan'da Trabzon'da, Akdeniz Bölgesi Çalıştayı 25 Nisan'da Antalya'da, Ege Bölgesi Çalıştayı 9 Mayıs'ta İzmir'de, Doğu Anadolu Bölgesi Çalıştayı 16 Mayıs'ta Erzurum'da yapılacak.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler