Geleneksel tıp canlanacak

Geleneksel tıp canlanacak

Fizik, Tedavi, Rehabilitasyon ve GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp) Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, düzenlediği basın toplantısı ile alternatif tıpta yapılan düzenlemelerle ilgili bilgi verdi.

Sağlık Bakanlığı’nın son senelerde geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını insanların yararına daha fazla kolaylık sunma konusunda yönetmelikler çıkardığını belirten Dr. Portakal, en kaliteli hizmeti bünyelerinde açılan GETAT ünitesi ile vereceklerini kaydetti. Dr. Portakal, “ Amacımız hemşerilerimizin  her türlü sağlık hizmetini en kaliteli biçimde sunmaktır. Bu yönden hem modern tıptaki hem de geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın güzelliklerini bir araya getirerek vatandaşımıza yararlı olmaya çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığımız son senelerde özellikle geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını insanların yararına daha fazla kolaylık sunma konusunda yönetmelikler çıkardı, eğitimler verdi ve bu konularda her geçen gün çok güzel gelişmeler var. Bu uygulamaların devlet eliyle usulüne uygun ortamlarda ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesi için ilimiz ihtiyacı olan alanlarda bir GETAT ünitesi açtık. Bakanlığımızın bu alanda bu yolu açması çok önemli bir kazanım, açılım ve birçok hastamız için yeni bir umut. Böylece bu tedaviler uzman doktorlar tarafından yapılmakta, bakanlığımızın bu yönetmeliğine göre eğitim almış hekimler uygulamaları gerçekleştirecek” dedi. Alternatif tıbbın önceki dönemlerde işin ehli olmayan kişiler tarafından merdiven altı olarak tabir edilen yöntemlerle hayata geçildiğini uygulama ile birlikte usulüne uygun ortamda gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Dr. Portakal konu ile ilgili şöyle konuştu;” Tamamlayıcı Tıp, tanı ve tedavide modern ve doğal tıbbın tüm imkânlarından yararlanan bir tıp modelidir. Bu yöntemlerden özellikle hacamat sıkça tercih edilmektedir. Toksinleri temizlemek, tıkanıklığı e damarları açmak, kirli kanı dışarıya almak amacıyla uygulanan bu tedavi, vücudu arındırmakta ve kan akışını daha normal bir şekilde tüm dokulara ulaştırmaktadır. Fakat bu yararların sağlanabilmesi için uygun şekilde sağlık bilgisi şartlarına uyarak, hekim tarafından ve uygun zamanda yapılmalıdır. Bunun yanında sülük tedavisi, bitkilerle tedavi, oksijen ozan tedavisi gibi diğer GETAT uygulamaları da kliniğimizde uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Amacımız sağlığı, bütünsel sağlığı, besinsel sağlığı ve duygusal sağlığı herkes tarafından her zaman ve her yerde uygulanabilecek şekilde sunmaktır.” Ferit Hepokur-Memleket

dr.-portakal,--(3).jpg


HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.