Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz: "Oyun oynanırken kural değişmesine karşıyız"

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz: "Oyun oynanırken kural değişmesine karşıyız"

"Bu lisanslama çok sert. Sert kararlar ve hükümler kondu, 'peki' dedik. Son oluşumun 2 ayında yoktuk. Tam tersine bugün dilekçe veren, 'değişsin' diyen kulüpler vardı. Final imza ve öneri onlara aitti. Oyun oynanırken kurallar değişemez"- "Oyun oynanırken

İSTANBUL (AA) - Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı ile ilgili, "Oyun oynanırken kural değişmesine karşıyız." dedi.

Sarı-kırmızılı kulübünün olağan divan kurulu toplantısı, Galatasaray Lisesi'ndeki Tevfik Fikret Salonu'nda yapıldı.

Düzenlenen toplantıda üyelerin eleştirilerine yanıt veren Başkan Cengiz, TFF'nin Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı'nın oluşturulma aşamasında son bir ay haricinde büyük çabalarının olduğunu kaydetti.

Cengiz, UEFA'nın Finansal Fair Play kuralları konusunda bilgili bir kulüp olduklarını aktararak, şöyle konuştu:

"Kulüp lisanslama talimatının başlangıç aşamasında Galatasaray Kulübü profesyonelleri ve yöneticileri çok büyük çaba gösterdi. Bütün toplantılara aylarca katıldık. UEFA Finansal Fair Play kriterlerinde uzman hale geldik. UEFA ile neredeyse akraba olduk. Yüzlerce sayfa yazı yazdık. Sonra 4 ay CAS süreci yaşadık. Bu konuda dünyada bilgi birikimi ve data açısından en saygın ve donanımlı kulüp durumundayız. Bizleri sahada yenen takımlar bile bizi bekledi. Bizim attığımız adımlara göre CAS'a gitti. Bunlara bakmadık çünkü biz hiçbir zaman adam markajı yapmayız, saha markajı yaparız."

Lisans talimatının son 1 ayında kendilerinin dışarıda bırakıldığını ileri süren Mustafa Cengiz, "Lisanslama çalışması bitti zannediyorduk. Sonra UEFA'dan bir telefon geldi. 'Lisanslamada neden yoksunuz?' dediler. Lisanslamanın son 1 ayında olmadığımızı öğrendik. Geçici başkan Hüsnü Güreli ve başkan adayı Nihat Özdemir'i aradım. 'Neden lisanslamanın finalize edilme aşamasında yokuz?' dedik. 'Kulüpler Birliğine söyledik.' dediler. Sonra bu lisanslama çıktı." ifadelerini kullandı.

Talimata son halini verenlerin şimdi değişmesini istediğini iddia eden Cengiz, "Bu lisanslama çok sert. Sert kararlar ve hükümler kondu, 'peki' dedik. Son oluşumun 2 ayında yoktuk. Tam tersine bugün dilekçe veren, 'değişsin' diyen kulüpler vardı. Final imza ve öneri onlara aitti. Oyun oynanırken kurallar değişemez. Camiamız şundan emin olsun; her platformda haksızlıklarla uğraşıyoruz. Duruşumuzu koyuyoruz. Sayın TFF de bunu çok net ve iyi biliyor. Oyun oynanırken kural değişmesine karşıyız. Gerçi oyun oynanırken bir kez kural değiştirildi, play-off yapıldı. Onda da alnımızın akıyla kupayı kazandık." şeklinde görüş belirtti.


- "Çabam seçime gitmemek için değil"


İdari ibrasızlıkla sonuçlanan mali genel kuruldan sonra görevi bırakmamasının nedenini dile getiren sarı-kırmızılı kulübün başkanı, şöyle devam etti:

"Mahkeme kadıya mülk değil. Bugün varım yarın yokum. İdari ibrasızlık akşamı o şansı elde etmiştim, çekilebilirdim. Ancak 190 milyon liraya yakın ödeme vardı. Onu nasıl ödedik bir destan. Bugün gerek Florya gerek yapılandırma gerekse eski başkana olan (Dursun Özbek) borçların yapılandırılmasını hallettik. Bizim şu anda önümüzde ada ve diğer konular var. Adım adım giderek hallediyoruz. Ben de çok meraklı değilim. Çabam seçime gitmemek için değil. Bundan emin olun. Ben çekildiğim anda 'kaçtılar' diyecekleri için, tarih beni bu şekilde yargılar diye yönetimde duruyorum. Son dönemde görev süresini tamamlayan yönetim yok. Galatasaray Kulübü 2 yılda 3 seçimi kaldırır mı? Biz seçim kararı alırsak yürüyen işler, sponsorluk çalışmaları akamete uğrar mı, Galatasaray'a zarar verecek duruma gelir mi, transfer politikamızı ve şampiyonluk yürüyüşümüzü etkiler mi? diye bakıyoruz. Biz çekiliriz ve dinlenme şansı buluruz."


- "Kemerburgaz'a bayrağımızı dikeceğiz"


Mustafa Cengiz, Kemerburgaz arazisinde sona yaklaştıklarını ve yakın zamanda sonuçlanacağını söyledi.

Üyelere müjdeli haber vereceğini söyleyen Cengiz, "Kemerburgaz için feri müdahil olduk ve tedbiri kaldırdık. Şimdi Milli Emlak ve devlet otoriteleriyle olayı bitirmeye çalışıyoruz. Bu kadar söyleyebilirim. İnşallah oraya da bayrağımızın dikildiğini göreceksiniz." dedi.

Cengiz, üyelerin futbolcu sakatlıklarına getirdiği eleştiriyle ilgili, "Sakatlıklarla ilgili deve mi kessek onu da bilmiyorum." ifadesini kullandı.


- Hayri Kozak'a Onyekuru tepkisi


Mustafa Cengiz, üyelerden Hayri Kozak'ın "Onyekuru transferinde derine insek neler çıkar." şeklindeki ifadesine sert tepki göstererek, şunları kaydetti:

"Bizim bir marka değerimiz var. Aktifimizdeki tüm futbolcular ve camiamızdaki herkes çok değerli. İnin derinine ne çıkacak biz de görelim. Galatasaray Kulübü olarak halka açık şirketler içinde KAP'a açıklama yapan tek şirketiz. Bir de Trabzonspor var. Şeffaf, vizyoner, açık olduğunu söyleyen rakip kulüplerimiz açıklamıyor. Menajerlik ücretini de açıklarız ama menajerler istemez. Onlar izin vermedikçe açıklamayız."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.