Fransa'da farelerin bastığı hapishane mahkemelik

Fransa'da farelerin bastığı hapishane mahkemelik

Uluslararası Hapishaneler Gözlemevi, Frenes Cezaevi hakkında hijyen koşullarını ihmal ettiği gerekçesiyle dava açtı

PARİS (AA) - Fransa'da, hamam böcekleri ve farelerin bastığı Fresnes Cezaevi, mahkemeye verildi.

Merkezi Fransa'da bulunan Uluslararası Hapishaneler Gözlemevi (OIP), ülkenin ikinci büyük cezaevi hakkında, hijyen koşullarını sağlamadığı gerekçesiyle dava açtı.

Melun İdare Mahkemesi tarafından yarın görülecek davada, OIP, acilen cezaevinin dezenfekte edilmesini, hijyen ve sağlık koşullarına uyulmasını istiyor.

OIP, mayıs ayından bu yana cezaevinde birçok tutukluyla görüşmüş ve 2 kişinin, lağım fareleri yüzünden sıtmaya yakalandığına ilişkin bir rapor yayımlamıştı.

Ancak yerel yetkililer, cezaevindeki pislikten mahkumları sorumlu tutmuş ve "çöplerini pencereden dışarı attıkları için" hijyen ortamının sağlanmadığını bildirmişti.

Buna karşılık, OIP de kendi yaptığı gözleme dayanarak, koğuşlarda çöplerin haftalarca toplanmadığına, dolayısıyla mahkumların çöpleri mecburen dışarı atmak zorunda kaldığına dikkati çekmişti

Paris'e sadece 30 kilometre mesafede bulunan bin 324 kişilik Fresnes Cezaevi'nin 2 bin 539 kişilik kapasitesinin 2 katına çıktığı ve birçok mahkumun yer sıkıntısı nedeniyle yerde uyuduğu kaydedilmişti.

Görgü tanıkları, geceleri lağım farelerinin "kavga" seslerinden uyuyamadıklarını zaman zaman farelerin saldırdığını kaydetmişti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler