Flamingolar, Beyşehir Gölü'nde mola verdi

Flamingolar, Beyşehir Gölü'nde mola verdi

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nün kıyıları, göç yolunda mola veren flamingoları ağırlıyor- Sahilde beslenen sürüden en iyi görüntüleri alabilmek için kamp kuran ve kendilerini kamufle eden fotoğrafçıların çalışması renkli görüntüle

KONYA (AA) - ABDÜLHAMİT YAŞAR - Türkiye'nin en büyük ikinci milli parkı olan Beyşehir Gölü Milli Parkı kıyıları, göç yolunda mola veren flamingolara ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü kıyıları, flamingoların akınına uğradı. Göl sahilinde flamingo sürüsü görüldüğü haberini alan fotoğrafseverler de görsel şöleni fotoğraflarına yansıttı.

Sahilde beslenen gölün zarif misafirlerinden en iyi görüntüleri alabilmek için kamp kuran, kendilerini kamufle eden fotoğraf tutkunlarının çalışması da renkli görüntüler oluşturdu.

Beyşehir Fotoğraf Topluluğu Başkanı Seyit Konyalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göl kıyısında yaklaşık 25 flamingo görüldüğünü, vatandaşların haber vermesiyle soluğu bölgede aldıklarını söyledi.

Konyalı, flamingoların, havaların biraz daha soğumasıyla yeterince beslenip yol için enerjilerini aldıkları zaman bölgeden ayrılacağını belirterek şöyle konuştu:

"Onlar burada ne kadar kalırsa bizim mesaimiz de o kadar uzayacaktır. Sürekli işe gidiyoruz, sonra işten çıkıyoruz, eve uğramadan direk flamingoları çekmeye geliyoruz. Burada bulunan kamışların içerisine yatarak veya saklanarak onları çekmeye çalışıyoruz çünkü flamingolara uzak kalıyoruz, yaklaşmıyorlar. Ürküyorlar haliyle. Ümit ederiz ki bundan sonra flamingolar burayı göç yolu olarak değil de kalıcı beslenme yeri olarak seçerler. Bölge için çok büyük bir zenginlik olacağını düşünüyorum."

- "Birkaç gün dinlendikten sonra tekrar yollarına devam ediyorlar"

Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğüne bağlı Beyşehir Mili Parklar Şefi Mehmet Şener, flamingoların her yıl göle geldiğini söyledi.

Flamingoların gölde insanların az olduğu kıyıları tercih ettiğini dile getiren Şener, şunları kaydetti:

"Bu nedenle her zaman görülmeyebiliyor. Flamingoların dönüş yolundaki göç güzergahlarından biri de Beyşehir Gölü. Bazı flamingo grupları, göç sırasında dinlenmek için Beyşehir Gölü'nü seçiyor. Gölde birkaç gün mola verip, dinlendikten sonra tekrar yollarına devam ediyorlar. Buradaki flamingolar da Türkiye'yi geçtikten sonra da sıcak ülkelere gidecekler."

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler