Federasyonlarda mevcut başkanlarla devam

Federasyonlarda mevcut başkanlarla devam

Olağan genel kurulun yapıldığı 26 federasyonun 20'sinde mevcut başkanlar yeniden seçilirken, 6 federasyonda başkan değişikliğine gidildi- Seçimin oldukça çekişmeli geçtiği Oryantiring Federasyonunda, 2 oy farkla başkanlık koltuğuna oturan Hacer Akyüz, ger

- Yaz olimpiyat oyunları kapsamına giren spor federasyonlarından 26'sının olağan genel kurulu geride kalırken, 26 federasyonda süreç devam ediyor.

Olağan genel kurulun yapıldığı 26 federasyonun 20'sinde mevcut başkanlar yeniden seçilirken, 6 federasyonda ise başkan değişikliğine gidildi. Mevcut başkanların göreve geldiği 20 federasyonda, 17 başkan seçime tek aday girerken, 3 başkan, rakiplerini geride bıraktı.

Başkan değişikliğine gidilen 6 federasyondan 4'ünde mevcut başkanlar aday olmazken, ikisinde ise yeni adaylar, mevcut başkanlardan daha çok oy alarak göreve geldi.

Seçimin oldukça çekişmeli geçtiği Oryantiring Federasyonunda, 2 oy farkla başkanlık koltuğuna oturan Hacer Akyüz, geride kalan seçim sürecinde tek kadın başkan oldu. Akyüz 95 oy alırken, mevcut başkan Tekin Çolakoğlu 93 oyda kaldı.

Briç Federasyonu Başkanı Nevzat Aydoğdu da aday oldu ancak seçimi kaybetti. Briç Federasyonu Olağan Genel Kurulu'nda 91 oy alan Aydoğdu, başkanlık koltuğunu, 93 oy toplayan Nafiz Zorlu'ya kaptırdı.

 

- Rakiplerine geçit vermeyenler

Hentbol Federasyonunda mevcut başkan Bilal Eyüboğlu, Tolga Atıcı ile yarıştı. Atıcı karşısında 94 oya karşı 121 oy alan Eyüboğlu, başkanlık koltuğunu bırakmadı.

Halk Oyunları Federasyonunda Hayri Gürhan Ozanoğlu, Taner Bozkuş'u 44 oya karşılık 100 oyla geride bırakarak güven tazeledi.

Halter Federasyonunda ise Tamer Taşpınar, 73 oy alan Ömer Öztürk'e karşılık 130 oyla, bir dönemliğine daha göreve geldi.

 

- Göreve talip olmayanlar

 

Başkan değişikliği yaşanan 4 federasyonda, mevcut başkanlar seçime girmedi.

Görevi Turgay Demirel'den devralan Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, yeni dönem için adaylığını koymadı ve seçime tek aday giren Hidayet Türkoğlu, federasyonun yeni başkanı oldu.

Mevcut başkan Fatih Uysal'ın aday olmadığı Judo Federasyonunda, çekişmeli bir seçim yaşandı. Başkanlık için Sezer Huysuz ile Nuri Muhammet Çelik yarışırken, 123 oya karşılık 125 oy toplayan Huysuz, seçimi kazandı.

Kıvanç Hürdoğan'ın başkanlığını yaptığı Hokey Federasyonunda, eski başkanlardan Sadık Karakan seçime tek aday olarak girdi ve bir kez daha başkanlığa getirildi.

Herkes İçin Spor Federasyonunda yeniden aday olmayan Erdal Zorba, koltuğunu, seçime tek aday giren Yasin Bölükbaşı'na devretti.

Seçime tek aday giren ve yeniden göreve gelen başkanlar ise şöyle:

Esat Delihasan (Karate Federasyonu), Eyüp Gözgeç (Boks Federasyonu), Cengiz Durmuş (Tenis Federasyonu), Fatih Çintimar (Atletizm Federasyonu), Vedat Akgün (Sutopu Federasyonu), Ersan Ercan (Bilardo Federasyonu), Abdullah Topaloğlu (Okçuluk Federasyonu), Ahmet Ali Ağaoğlu (Golf Federasyonu), Niyazi Kurt (Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu), Tolga Han Çinkitaş (Dans Sporları Federasyonu), Ufuk Arman (Atıcılık ve Avcılık Federasyonu), Salim Kayıcı (Kick Boks Federasyonu), Murat Atalı (Eskrim Federasyonu), Bekir Yunus Uçar (Motosiklet Federasyonu), Halil Durna (Muay Thai Federasyonu), Suat Çelen (Cimnastik Federasyonu), Murat Özmekik (Badminton Federasyonu).

 

Kaynak:Haber Kaynağı